National Geographic: "5 arsye pse ky destinacion shqiptar duhet të jetë arratisja juaj e radhës" - Business Magazine Albania

National Geographic: “5 arsye pse ky destinacion shqiptar duhet të jetë arratisja juaj e radhës”

National Geographic: "5 arsye pse ky destinacion shqiptar duhet të jetë arratisja juaj e radhës"

Të rrethuar nga nuanca të kaltra dhe të gjelbra, me Detin Adriatik jashtëzakonisht të kaltër në njërën anë dhe malet me pisha të Çikës në anën tjetër, Vlora ka magjepsur vizitorët vendas që nga koha e Homerit. Por vetëm tani, ndërsa Shqipëria po bëhet një nga destinacionet turistike më të rritura të Evropës, po merr më në fund vëmendje më të gjerë. Me klimën e saj të shkëlqyer, plazhet e gjata me rërë, historinë e lashtë dhe atraksionet e reja tërheqëse — përfshirë një zhvillim modern të bregdetit që po ndërtohet — Vlora ka të gjitha përbërësit e nevojshëm për t’u bërë arratisja e radhës e madhe mesdhetare. Ja pesë arsye për të shmangur turmat dhe për të vizituar Vlorën.

Eksploroni bregdetin mahnitës
Ndiqni shëtitoren nga Vlora Marina dhe shpejt do të gjendeni duke ndërruar trotuarin për plazhin. Kjo shtrirje e gjatë prej një milje me rërë të artë është një tërheqje e madhe për vizitorët e zonës — dhe ka shumë mundësi për ta shijuar, pasi qyteti gëzon më shumë se 300 ditë me diell në vit. Merrni një kajak ose një skaf në gjirin për të parë bregdetin e shkëmbinjve mahnitës dhe shpellat misterioze të Gadishullit të Karaburunit dhe ishullit të Sazanit. Ose eksploroni qarkun më të gjerë të Vlorës, i cili është shtëpi për shumë plazhe të bukura të tjera, si Dhërmi, Gjipe, Radhimë, Jalë apo Palasë — të gjitha lehtësisht të arritshme në një udhëtim ditor nga qyteti.

Shijoni kulturën
Vini për bregdetin, qëndroni për kulturën. Vlora dhe jugu i Shqipërisë janë të bekuara me disa vende të jashtëzakonshme të trashëgimisë. Pasi të vizitoni Qytetin e Vjetër dhe Kalanë e Kaninës në Vlorë, shkoni drejt jugut në Orikum, dikur një fortesë e Jul Çezarit dhe tani një park arkeologjik. Vizitorët gjithashtu mund të drejtohen drejt veriut në Apoloni, një qytet në majë të një kodre me rrënoja Greke dhe Romake të lashta. Më tej janë vendet e famshme të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, Gjirokastra dhe Berati. E para është një qytet osman i ruajtur mirë i shpërndarë në një shpat, dhe e dyta është një qytet me një përzierje ndikimesh ilire, romake dhe bizantine, që strehon kisha dhe xhami me afreske.

Lexo edhe:Jeff Bezos shpjegon rutinën e mëngjesit që i jep prioritet…

Qëndroni në një marinë të re
Bregdeti i qytetit aktualisht po transformohet në Vlora Marina një projekt zhvillimi me përdorim të përzier. Zona do të ketë opsione të shkëlqyera akomodimi, përfshirë një hotel me 5 yje dhe apartamente stil me pamje nga deti. Duke u shtrirë në juglindje nga Vlora Marina është një shëtitore e gjatë që do të jetë e mbushur me restorante, kafene, bare, dyqane dhe argëtime familjare.
Vizitorët do të jenë në gjendje të shëtisin përgjatë pontoneve që ofrojnë vende ankorimi për më shumë se 400 jahte dhe mega jahte, duke parë velat e bardha të tyre të larta që lëkunden butësisht në erë, duke reflektuar mbi ujërat e qeta poshtë. Do të ketë shumë vende për kafe, xhelato italiane dhe terapi të shitjeve me pakicë të nivelit të lartë, përpara se të relaksoheni në një nga spa-të luksoze të resortit ose baret bregdetare.

Shijoni kuzhinën mesdhetare
Ju mund të shijoni Mesdheun në Vlorë. Renditja e ditës këtu është ushqimi i detit, me gjithçka nga levreku dhe barbuni i kuq deri te kallamarët dhe sepiet në meny, më mirë të shërbyer me një shtrydhje limoni ose një pike hudhër. Delikatesa të tjera shqiptare dhe ballkanike mund të shijohen gjithashtu, si byreku (një pastë e shijshme e mbushur me spinaq, djathë ose mish), mish i pjekur në zgarë, qofte dhe tavë kosi. Mos harroni kaçkavallin, i cili është popullor te vizitorët (një djathë tradicional shqiptar gjysmë i fortë, i verdhë), dhe për ëmbëlsirë, bakllavaja e shijshme. Shoqëroni ushqimin tuaj me një gotë verë, raki ose edhe dhallë.

Zbuloni habitatin natyror
Vlora është ideale për ata që kërkojnë të eksplorojnë natyrën, me kodra të buta dhe male shkëmbore që përqafojnë qytetin. Për shpendë të mrekullueshme, drejtohuni pak në veri të Vlorës në Lagunën e Nartës, një zonë bregdetare e mbrojtur e lagunës e njohur për biodiversitetin e saj të pasur. Nëse pyjet e gjelbërta të dendura dhe faqet vertikale të shkëmbinjve janë më shumë gjëja juaj, shkoni 20 milje në jug të Vlorës në Parkun Kombëtar të Llogarasë, ku deti Adriatik dhe Jon bashkohen. Ose, për një aventurë të plotë ditore, udhëtoni drejt kufirit grek për liqenet dhe kënetat e bukura të Parkut Kombëtar të Butrintit të listuar në UNESCO.

NG

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0