Ministria e Turizmit publikon dokumentin/ Si do të funksionojë ndalimi i qeseve plastike nga 1 qershori - Business Magazine Albania

Ministria e Turizmit publikon dokumentin/ Si do të funksionojë ndalimi i qeseve plastike nga 1 qershori

Qeset plastike, që do të sekuestrohen si pasojë e shkeljes së ligjit që ndalon prodhimin, tregtimin apo importimin e tyre, do të riciklohen“. Ministria e Turizmit dhe Mjedisit ka nxjerrë për konsultim publik projektvendimin, që parashikon procedurat dhe institucionet përgjegjës për kontrollin dhe ndalimin e përdorimit të qeseve plastike në vend, nga data 1 qershor e këtij viti.

Sipas dokumentit, Inspektorati Shtetëror i Mbikëqyrjes së Tregut do të monitorojë zbatimin e detyrimit për tregtimin e qeseve plastike, ndërkohë që Drejtoria e Përgjithshme e Doganave është struktura kryesore përgjegjëse për ndalimin e importimit apo futjes në territorin e Shqipërisë të këtyre produkteve. Ndërkaq, mbikëqyrja e aktivitetit të prodhimit është lënë në në dorë të Agjencisë Kombëtare të Mjedisit.

Ky dikaster do të duhet të organizojë edhe fushata ndërgjegjsuese mbi parashikimet ligjore për ndalimin e prodhimit,  përdorimit, importit dhe futjes së qeseve plastike në vendin tonë, si dhe do të ndjekë procedurat deri në lidhjen e kontratës për riciklimin e qeseve të sekuestruara.

Lexo edhe: Nga 1 qershori nuk ka qese plastike në treg. Projektligji në komisionet parlamentare e parashikon këtë

Po ashtu, do të jetë AKM që edhe do të arkëtojë të ardhurat nga riciklimi, duke synuar mbulimin e kostove të transportit apo magazinimit të qeseve.

Data 1 qershor e këtij viti do të shënojë hyrjen në fuqi të ligjit që ndalon qeset plastike e më konkretisht qeseve plastike mbajtëse si dhe qeseve plastike mbajtëse të oxo-degradueshme apo oxo-biodegradueshme me trashësi jo më pak se 70 mikron.

Ndërkohë që, për shkelësit e këtij detyrimi janë parashikuar edhe gjoba. Kështu, çdo person që hedh në treg, prodhon, importon apo fut në territorin e Shqipërisë qese plastike mbajtëse, gjobitet nga 1 000 000 – 1 500 000 lekë. Ndërkohë që, çdo person që i përdor këto qese do të gjobitet me 30 -100 mijë lekë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0