Nga 1 qershori nuk ka qese plastike në treg. Projektligji në komisionet parlamentare e parashikon këtë - Business Magazine Albania

Nga 1 qershori nuk ka qese plastike në treg. Projektligji në komisionet parlamentare e parashikon këtë

qese plastike

Industria e plastikës do të duhet të rishikojë sërish politikat e saj të prodhimit.

Në Komisionet parlamentare ka nisur diskutimi i projektligjit të prezantuar dy vite më parë në Kuvend. Ministrja e Turizimit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro ka prezantuar qëndrimet e ministrisë në Komisionin e Veprimtarive Prodhuese.

Sipas saj, do të ketë masa administrative për prodhuesit apo qytetarët që i përdorin ato qeset plastike, duke nisur nga 1 qershori 2022, pasi prodhimi, përdorimi dhe importimi i qeseve plastike do të ndalohet”.

Sipas saj, “propozimi bazohet në nevojën për reduktimin e këtyre mbetjeve plastike, për shkak të ndotjes që shkakton në tokë dhe det mikroplastika”.

Lexo: Ja cilat janë masat dhe rregullat për këtë sezon turistik

Në qëndrimin e tyre përfaqësuesit e opozitës theksuan pasojat ekonomike të kësaj mase tek prodhuesit shqiptarë, dhe të punësuarit e tyre.

Pengesat që hasën ndryshimet, frenuan miratimin e projektiligjit deri më tani, ndërsa nuk duket i lehtë kalimi i tij edhe kësaj radhe.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0