Ja si duken kartëmonedhat e reja 100 dhe 200 euro


Prezantohet dizajni i ri i kartëmonedhave 100€ dhe 200 €, para se të hyjnë në qarkullim në muajin Maj të vitit të ardhshëm.

Të dyja kartëmonedhat kanë veçori të reja sigurie që i bëjnë ato të më të vështira për t’u falsifikuar.

Ato janë më të vogla se versionet aktuale, për t’u përshtatur më mirë me portofolët e njerëzve, thotë Banka Qendrore Europiane. Gjithashtu përmasat e reja e bëjnë më të lehtë përdorimin e tyre në makineri.

Kartëmonedhat mbajnë portretin e Europës, figurës mitologjike Greke. Anëtari i Bordit Ekzekutiv të BQE Yves Mersch tha se më shumë se një milion makineri prodhuese duhet të përshtaten përpara se kartëmonedhat e reja të dalin në qarkullim më 28 maj në 19 vendet që përdorin monedhën e përbashkët.

Kartëmonedhat e reja evropiane paraqesin një hartë të përditësuar të Europës në anën e pasme, duke përfshirë ishujt e Maltës dhe Qipros, të dy vendet që janë bashkuar me Bashkimin Evropian që nga fillimi i qarkullimit të serisë së parë të kartëmonedhave euro në vitin 2002.

Për më shumë ndiqni videon:

https://www.youtube.com/watch?v=G-vq7zieAU4

/BBC

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale