Ja rrugët që pritet të përmbyllen brenda 4 vitesh, sipas Ministrit të Infrastrukturës


Gjatë prezantimit të raportit të gjashtëmujorit të parë të mandatit, ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri është ndalur edhe te rrugët që pritet të përfundojnë brenda mandatatit të qeverisjes së majtë.

Në më pak se 4 vite, qeveria është angazhuar të përfundojë disa segmente kyçe rrugore, sot të nisura. Ministri i Energjisë Damian Gjjiknuri ka prezantuar planin e punës, ndërsa bëri një bilanc për muajt e kaluar.

Mes projekteve kryesore, sipas Gjiknurit, është projekti i pjesës së mbetur të Unazës së Tiranës.

“Kjo përfshin Lotin 2 dhe 3, që është pjesa nga ana e Dajtit, duke lënë vetëm një segment të palidhur me Unazën. Pra është e gjithë zona që fillon nga TEG-u deri në Kinostudio, do të përfundojë ajo pjesë e Unazës. Nga ana tjetër do të fillojmë këtë vit pjesën tjetër të Unazës nga Shkolla Industriale deri tek Sheshi Shqiponja, sepse edhe aty është bërë një problem duke ndërtuar dhe një nyje lidhëse, hyrëse në Tiranë. Do të thotë që brenda katër viteve të ardhshme në Tiranë do të kemi edhe përfundim të atij segmenti.”

Ai theksoi se do të shpallet gara për aksin Kardhiq-Delvinë. Një rrugë në shërbim kryesisht të qytetit të Sarandës, pritet të shkurtojë mbërritjen në destinacion përmes ndërtimit të një tuneli.

Me financim nga buxheti i shtetit pritet të ndërtohet bypass-i i Tepelenës.

Me financim Publik-Privat, është përcaktuar tashmë ndërtimi i rrugës së Rrugën e Arbrit.

Ministri tha se “Rruga e Arbrit, kontrata e së cilës ka hyrë në fuqi para 3 ditësh. Kompania ka sjellë projektin e miratuar, financimi është siguruar nga kontraktori dhe pritet hapja e kantierit të Rrugës së Arbrit.”

Thumanë-Kashar është projekti për të cilin sapo kanë nisurprocedurat për dhënien me koncesion PPP. Aktualisht shprehja e interesit vjen nga Gener 2, ndërsa  është përcaktuar fondi limit prej 31.7 miliardë lekësh.

Ministri ka theksuar se brenda vitit do të ndërtohet aksit Milot-Balldren, bashkë me By Pass-in në qytetin e Lezhës.

Përsa u përket dy By Pass-eve Fier-Vlorë Gjiknuri tha se, “është në proces tenderimi ai i Fierit dhe Vlorës dhe do të kalohet në fazën e dytë, që është faza e prezantimit dhe brenda verës të kemi lidhur kontratat. Verës tjetër bypass-in e Fierit do ta kemi funksional dhe brenda vitit do të përfundojë ai në Vlorë”.

Për përfundimin e segmentit Qukës-Qafë-Plloçë, gjiknuri tha se nevojiten edhe 50 milionë lekë të tjera.

Ndërsa brenda këtij viti pritet të përmbyllet aksi Tiranë-Elbasan. Tashmë për këtë pjesë është miratuar fondi shtesë prej 14 milionë usd.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale