Ja pse Apple Vision Pro me vlerë 3500 dollarë është kaq i shtrenjtë - Business Magazine Albania

Ja pse Apple Vision Pro me vlerë 3500 dollarë është kaq i shtrenjtë

Ja pse kaska Apple Vision Pro me vlerë 3500 dollarë janë kaq të shtrenjta

Vision Pro, janë syzet më të reja të realitetit virtual nga Apple, që ju çon në Hawaii ose në sipërfaqen e hënës.

Ai shfaq grafika kompjuterike me rezolucion të lartë disa milimetra larg syve të përdoruesit, ndërsa ju lejon të kontrolloni një ndërfaqe të ngjashme me desktopin duke përdorur sytë dhe lëvizje të vogla të duarve. Përdoruesit e hershëm thonë se Vision Pro ofron një pamje për atë që do të ishte përdorimi i një kompjuteri në pesë vite.

Vision Pro fillon në $3,499. Pas shtimit të memorjes dhe pjesëve shtesë si rripat, paketa e tërë mund të kushtojë aq sa $4,500.

Vision Pro përfshin shumë pjesë të shtrenjta të teknologjisë së fundit. Një vlerësim nga firma e kërkimeve Omdia vë çmimin e “liste të materialeve” për syzet në $1,542, dhe kjo nuk përfshinë kostot e kërkimeve dhe zhvillimit, paketimit, marketingut ose margjina e fitimit të Apple.

Pjesa më e shtrenjtë  është ekrani Sony Semiconductor 1.25 inç që shkon para syrit të përdoruesit.

Është një komponent kyç që ndihmon përvojën virtuale të ndihet më realiste sesa kaskat e mëparshme për konsumatorët. Ekranet kanë shumë piksela dhe ngjyrat e jetës së vërtetë, dhe janë ndërtuar me teknikat më të fundit të prodhimit.

Apple paguan rreth $228 për ekranet “Micro OLED” që përdor, sipas vlerësimit të Omdia. Çdo Vision Pro ka nevojë për dy prej tyre, një për çdo sy.Ekranet e Vision Pro janë shembulli më i ri i Apple që pranon një lloj të ri teknologjie të ekranit në një shkallë më të gjerë dhe më herët sesa pjesa tjetër e industrisë elektronike.

Micro OLED

Ekranet e Vision Pro janë një veçori që i karakterizon ato. Ata janë mbushur me piksela dhe janë më të qarta se në çdo syze në konkurrencë.

Kjo është një nga pikat kryesore që CEO i Metës, Mark Zuckerberg, e vlerësoi kur krahasoi  Quest 3 me çmim $499 me Vison Pro.

“Ekranit i Apple ka një rezolucion më të lartë dhe kjo është vërtet e bukur,” tha Zuckerberg në një video të postuar në faqen e tij në Instagram, ndërsa tha se ekranët e Quest janë më të ndritshëm.

Lexo edhe: Barcelona Mobile Congress: Zbulohet prototipi i syzeve “AR” tashmë me asistent zanor!

“Ajo që është kaq revolucionare për ekranet OLED që gjenden në Vision Pro, ndryshimi midis Micro OLED dhe OLED që ju gjeni në një televizor në dhomën tuaj të ndenjes është se pikselat janë në të vërtetë shumë më të vogla dhe më kompakte,” tha Wayne Rickard, CEO i Terecircuits, një kompani që bën materiale dhe teknika për prodhimin e ekranëve.

Sipas një analize nga firma e riparimit, iFixit, çdo ekran Vision Pro ka një rezolucion prej 3660 me 3200 piksele. Kjo është më shumë piksel për sy sesa iPhone 15, i cili ka një rezolucion të ekranit prej 2556 me 1179 piksele. Quest 3 vjen me një rezolucion prej 2,064 me 2,208 për sy.

“Një sasi e jashtëzakonshme teknologjie e paketuar në produkt”

Pjesa e dytë më e shtrenjtë në Vision Pro është procesori kryesor i kompanisë, i cili përfshin çipin M2 të Apple, të njëjtin çip që përdoret në MacBook Air, dhe çipin R1, i cili është një procesor i veçantë për të menaxhuar furnizimet video dhe sensorët e tjerë në pajisje.

Vlerësimet e listës së materialeve nuk marrin në konsideratë kostot e kërkimeve dhe zhvillimit, paketimit ose dërgesës. Ata gjithashtu nuk marrin në konsideratë shpenzimet e kapitalit që mund të shtohen në porosi të mëdha për pjesë, por janë të dobishme për njerëzit në botën e prodhimit për të marrë një ide se sa të shtrenjta janë pjesët në çdo pajisje të caktuar.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0