Ja kur mund ta marrë Shqipëria vaksinën anti-Covid

Banka Botërore

Kryeministri Edi Rama tha në mbrëmje në “Open” se Shqipëria është në bisedime me disa vende si Greqia, apo Gjermania për të siguruar vaksinën anti-covid në një kohë sa më të shpejtë. Megjithatë, ai nuk përcaktoi një kohë të qartë. Përshembull në një fragment përgjigje i pyetur dy herë për këtë çështje, Rama tha se Greqia do ta marrë vaksinën në Janar dhe mundet që edhe Shqipëria në negociata me këtë vend, mund ta marrë këtë kohë.

Në një tjetër përgjigje për të njëjtën çështje, Rama foli me konkretisht. “Po bëjmë lëvizje të reja për vaksinën… Po përpiqemi që ajo të jetë e disponuese për periudhën mars-prill-maj…” Rama bëri thirrje që qytetarët të kenë kujdes me mjekimin që po marrin për tu trajtuar ndaj Covid-19. Ai këshilloi disa herë; “Kujdes me ilaçet!”. Rama nënvizoi se këto ilaçe duhet të merren gjithnjë me rekomandimin e mjekëve të familjes.

LEXO: Vaksina anti-COVID do jetë falas, Meta firmos marrëveshjen

Rama tha gjithashtu se testimi i rritur në vendet e zhvilluara nuk ka ndihmuar në uljen e shifrave të të prekurve apo të vdekurve me COVID-19. Ai u shpreh gjithashtu se puna e testimeve është nxitur edhe nga industria përkatëse për të shitur teste duke sjellë shpenzime të shumta të shumë shteteve.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale