Ja cili është modeli më i sigurtë i kartave të kreditit » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 25/04/2017

Ja cili është modeli më i sigurtë i kartave të kreditit

Share
nga Anerola Torollari
Pri 25, 2017
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Kartat e kreditit janë shumë të ekspozuara ndaj keqpërdorimeve nëse ato humbasin dhe kodi PIN është i lehtë për t’u vjedhur, prandaj MasterCard ka prezantuar modelin e ri të kartës së kreditit me nivel të shtuar sigurie.

E quajtur si kredit kartela biometrike, ajo ka një lexues së shenjave të gishtërinjve me anë të së cilit gjatë çdo pagese që bëni krahason shenjat e gishtërinjve me ata që janë të ruajtur në sistem.

Në rast se kjo kartelë bie në duart e hajdutëve, ata nuk do të mund ta përdorin atë.
Ky qark është kompatibil me pothuajse të gjithë lexuesit e kartelave që janë sot në treg.

Ky projekt nga MasterCard është duke u testuar në Afrikën e Jugut dhe besohet që shumë shpejt do të fillojë të përdoret në vende tjera ku operon kjo e fundit.

burimi: lajmifundit