Ja cilat janë 5 vendet që kanë bllokuar Twitter - Business Magazine Albania

Ja cilat janë 5 vendet që kanë bllokuar Twitter

Twitter

Më 16 qershor, Twitter humbi mburojën e tij ligjore në Indi për shkak se nuk ka respektuar rregullat e reja të qeverisë për IT.

Ka pasur gjithashtu spekulime për një ndalim të mundshëm të platformës në Indi, por Ministri i Bashkimit kohët e fundit tha se qeveria nuk është në favor të ndalimit të saj.

Ndërsa kjo vjen si lehtësim për shumë, duhet të dini se ka disa qeveri që kanë ndaluar ose bllokuar Twitter në vendin e tyre.

Lexoni: 15 vjetori i themelimit të Twitter-it dhe sfida e rritjes së popullaritetit

  1. Korea e Veriut

Në Prill të 2016, qeveria e Koresë së Veriut ndaloi platformat e mediave sociale si Facebook, Twitter dhe YouTube për të kontrolluar më tej hyrjen në informacionin e jashtëm. Shumica e qytetarëve të Koresë së Veriut nuk kanë qasje në faqet e huaja të internetit dhe edhe nëse kanë, ata janë të kufizuar në një intranet të mbyllur, të sanksionuar nga qeveria. Dhe, kushdo që përpiqet ta përdorë atë pa leje të veçantë nga qeveria i nënshtrohet dënimit.

  1. Kina

Twitter u bllokua zyrtarisht në Kinë në qershor të 2009. Sidoqoftë, raportet thonë që shumë kinezë anashkalojnë bllokimin për të përdorur platformën e mediave sociale. Në fakt, disa kompani të mëdha si Huawei përdorin Twitter përmes një VPN të miratuar nga qeveria. Përveç kësaj, dhjetëra zyrtarë dhe diplomatë kinezë kanë llogari në Twitter që ata i përdorin.

  1. Irani

Qeveria iraniane bllokoi Twitter në shtator të 2009 gjatë zgjedhjeve presidenciale për shkak të frikës së protestave që po organizoheshin. Në shtator të 2013, bllokimi u hoq për pak kohë, por nuk zgjati shumë, u vendos përsëri brenda ditës.

  1. Turkmenistani

Website dhe aplikacione të huaja si Twitter, Whatsapp dhe Facebook janë bllokuar në Turkmenistan. Që nga viti 2018, lajmet e huaja, faqet e internetit të opozitës dhe rrjetet sociale ndërkombëtare si Twitter janë “shpesh të paarritshme”.

  1. Nigeria

Qeveria nigeriane vendosi një ndalim të pacaktuar në Twitter në 5 qershor të 2021 pasi platforma e mediave sociale fshiu tweets e bëra nga Presidenti Nigerian. Qeveria pretendoi se Twitter u ndalua për “minimin e ekzistencës së korporatave të Nigerisë” duke përhapur lajme të rreme që mund të kenë pasoja të dhunshme.

/scoopwhoop

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0