Ja cila është këshilla e Richard Brandson për 2017


Një vit i ri është gjithmonë një kohë e mrekullueshme për ide të reja dhe fillime të reja. Por shpesh i gjithë ky mendim pozitiv nuk përkthehet në veprim pozitiv. Ka një mënyrë të thjeshtë për ta ndryshuar atë …

Keni një ide? Shkruajeni atë. Dëgjoni një gjë interesante nga një mik? Shihni ose dëgjoni një artikull, dokumentar, libër apo film interesant? Shkruajeni atë. Zgjoheni në mes të natës duke kujtuar një ëndërr? Shkruajeni. Çdo gjë që iu ndodh shkruajeni.

Që kur isha fëmijë kam bërë lista të të gjitha llojeve, duke përfshirë detyrat afatshkurtra, qëllimet afatgjata dhe rezolutat. Kjo është mënyra se si unë e kuptoj botën, sjell rendin në idetë e mia dhe filloj t’i kthej ato në veprim.

Në 2017, merrni me vete një fletore ose një iPad, ose një stilolaps për të shkruar me dorën tuaj. Megjithatë merrni parasysh të mbani shënime: në qoftë se ju nuk merrni shënime, idetë tuaja do të humbasin.

Unë jam absolutisht i bindur që në qoftë se nuk do i shkruaja të gjitha idetë e mia, do i harroja ato! Kështu që unë gjithmonë nuk harroj t’i shkruaj idetë e mia.

burimi: virgin.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale