Ja cila është fraza, që njerëzit e suksesshëm nuk kanë frikë ta thonë! - Business Magazine Albania

Ja cila është fraza, që njerëzit e suksesshëm nuk kanë frikë ta thonë!

Sipas ekspertëve të psikologjisë dhe studimeve që janë bërë është zbuluar se, kur dikush pranon që ka gabuar nuk shihet si më pak kompetent. Përkundrazi ata konsiderohen si më të zgjuar dhe më miqësorë.

Njerëzit shumë të suksesshëm dhe të pëlqyeshëm janë pranues dhe ata nuk kanë frikë të thonë tre fjalë të thjeshta: “Unë e kisha gabim”.

1. Ata kanë prioritet mësimin dhe rritjen.

Çelësi është t’i kujtoni vetes se edhe pse sjellja juaj ishte e gabuar ju mund ta ndryshoni atë në të ardhmen. Vetëm se po pranoni gabimin, kjo nuk do të thotë se jeni një person i keq, për arsye se e keni bërë atë gabim.

2. Ata kërkojnë më shumë informacion.

Kur dikush ju thotë se e keni gabim, në vend që të hidheni menjëherë në mbrojtje, pyesni se pse po jua thonë këtë. Kjo jo vetëm që ju bën më të hapur ndaj reagimeve dhe mendimeve të personit tjetër, por gjithashtu ka potencialin për të zgjeruar mënyrën se si mendoni për një temë ose çështje.

3. Ata shpesh e kujtojnë se njerëzit janë të prirur për të falur.

Kur e pranojmë se e kemi gabim, jo ​​vetëm që do të shihemi si më të fortë dhe më miqësorë, por ka shumë të ngjarë që të falemi edhe për shkeljet tona. Ne krijojmë më shumë potencial për të ruajtur ose riparuar lidhjet më të rëndësishme në jetën tonë.

 

cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0