Ja çfarë të mësojmë nga libri "7 zakonet e njerëzve shumë efektivë” nga Stephan R. Covey - Business Magazine Albania

Ja çfarë të mësojmë nga libri “7 zakonet e njerëzve shumë efektivë” nga Stephan R. Covey

“The 7 Habits of Highly Effective People” është një libër për vetëndihmë dhe zhvillim personal i shkruar nga Stephen R. Covey. Libri është bërë një klasik i përjetshëm, duke fuqizuar individët të transformojnë jetën e tyre dhe të arrijnë sukses personal dhe profesional. Puna e Covey ofron parime dhe zakone praktike që mund të zbatohen në aspekte të ndryshme të jetës, duke çuar në efektivitet dhe përmbushje më të madhe. Kjo përmbledhje do të vendosë në pah  konceptet dhe njohuritë kryesore të paraqitura në secilën nga shtatë zakonet.

Zakoni 1: Jini proaktiv:

Zakoni i parë, “Ji Proaktiv”, thekson marrjen e përgjegjësisë për jetën dhe zgjedhjet e veta. Covey argumenton se njerëzit shumë efektivë e kuptojnë se ata kanë kontroll mbi veprimet dhe përgjigjet e tyre, pavarësisht nga rrethanat e jashtme. Proaktiviteti përfshin përafrimin e veprimeve të dikujt me vlerat personale, praktikimin e vetëdijes dhe përdorimin e gjuhës proaktive për të fuqizuar veten dhe të tjerët. Duke u fokusuar në atë që mund të kontrollohet në vend që të ndalet në të pakontrollueshmen, individët mund të formësojnë jetën e tyre dhe të bëjnë ndryshime pozitive.

Zakoni 2: Filloni me fundin në mendje:

Covey sugjeron që individët efektivë të kenë një vizion të qartë të destinacionit të tyre të dëshiruar përpara se të nisin ndonjë përpjekje. “Filloni me fundin në mendje” inkurajon lexuesit të identifikojnë deklaratën e tyre personale të misionit, duke përcaktuar vlerat e tyre thelbësore dhe qëllimet afatgjata. Duke parashikuar rezultatet e dëshiruara, individët mund t’i harmonizojnë veprimet dhe vendimet e tyre të përditshme me qëllimin e tyre kryesor. Covey thekson rëndësinë e përcaktimit të prioriteteve të bazuara në parime në vend të reagimit ndaj kërkesave të menjëhershme.

Lexo edhe:10 librat më të shitur të janarit 2024 sipas Bukinist

Zakoni 3: Vendos gjërat e para në radhë të parë:

Ky zakon sillet rreth menaxhimit të kohës dhe prioritizimit. Covey prezanton konceptin e “Matricës së Menaxhimit të Kohës”, e cila i kategorizon detyrat në katër kuadrate bazuar në urgjencën dhe rëndësinë e tyre. Njerëzit shumë efektivë përqendrohen në aktivitetet që përfshihen në Kuadrantin II, i cili përfshin planifikimin afatgjatë, ndërtimin e marrëdhënieve dhe zhvillimin personal. Duke organizuar kohën dhe prioritetet e tyre në mënyrë efektive, individët mund të rrisin produktivitetin e tyre, të reduktojnë stresin dhe të arrijnë një ndjenjë ekuilibri.

Zakoni 4: Mendoni “Win-Win”:

Covey thekson rëndësinë e kërkimit të zgjidhjeve reciproke të dobishme dhe nxitjes së bashkëpunimit. “Think Win-Win” inkurajon individët të adoptojnë një mentalitet të bollëkut në vend që të bien në grackën e të menduarit të mungesës. Njerëzit efektivë përpiqen për rezultate që përfitojnë të gjitha palët e përfshira, duke kërkuar bashkëpunim dhe sinergji. Covey thekson gjithashtu rëndësinë e dëgjimit dhe kuptimit empatik të nevojave dhe shqetësimeve të të tjerëve për të krijuar zgjidhje të favorshme si në marrëdhëniet personale ashtu edhe në ato profesionale.

Zakoni 5: Kërko së pari të kuptosh, pastaj të kuptohesh:

Komunikimi luan një rol jetik në marrëdhëniet efektive. Covey thekson zakonin e dëgjimit aktiv dhe komunikimit empatik. “Kërkoni së pari për të kuptuar, pastaj për t’u kuptuar” thekson rëndësinë e të kuptuarit të sinqertë të këndvështrimeve të të tjerëve përpara se të ndajmë perspektivat tona. Covey prezanton konceptin e “llogarisë bankare emocionale”, ku individët ndërtojnë besim dhe lidhje përmes depozitave të qëndrueshme të mirëkuptimit, respektit dhe ndjeshmërisë. Duke zotëruar dëgjimin empatik, individët mund të përmirësojnë marrëdhëniet e tyre dhe të ndërtojnë një bazë besimi.

Zakoni 6: Sinergjizo:

Sinergjia është fokusi i zakonit të gjashtë, “Synergize”. Covey e përcakton sinergjinë si krijimin e diçkaje më të madhe përmes bashkëpunimit të individëve dhe ideve të ndryshme. Duke vlerësuar dallimet dhe duke kërkuar perspektiva të ndryshme, njerëzit efektivë mund të gjenerojnë zgjidhje novatore dhe të arrijnë rezultate të jashtëzakonshme. Covey thekson rëndësinë e mendjes së hapur, kreativitetit dhe punës në grup në arritjen e sinergjisë dhe shfrytëzimin e fuqive kolektive të një grupi.

Zakoni 7: Mprehni thikën:

Zakoni i fundit, “Mprehni thikën”, përqendrohet rreth rinovimit dhe rritjes personale. Covey përdor analogjinë e një thike që bëhet e shurdhër me kalimin e kohës për shkak të përdorimit të përsëritur. Për të ruajtur efektivitetin, individët duhet të investojë kohë në kujdesin për veten, mësimin e vazhdueshëm dhe zhvillimin personal. Covey prezanton katër dimensione të rinovimit: fizike, mendore, shpirtërore dhe sociale/emocionale. Duke ushqyer këto aspekte të jetës, individët mund të përmirësojnë mirëqenien e tyre të përgjithshme dhe të ruajnë efektivitetin afatgjatë.

 

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0