Italia “po dhuron” kështjellat, ofron mundësi biznesi në turizëm - Business Magazine Albania

Italia “po dhuron” kështjellat, ofron mundësi biznesi në turizëm


Italia “po dhuron” kështjellat, fermat dhe vendet turistike me shpresën se do të nxisë sektorin e turizmit rajonal.

Nëpërmjet faqes së Facebook-ut, departamenti italian i Infrastrukturës dhe Transportit po dhuron 103 kështjella, ferma në zonat e largëta dhe vende historike, me shpresën e tërheqjes së vizitorëve të huaj dhe turistëve.

Në njoftim thuhet se çdo kush që do të marri një nga pronat në zotërim do të angazhohet në restaurimin dhe rinovimin e pronës duke shndërruar atë në një objekt turistik.

Projekti ka për qëllim zbutjen e mbipopullimit në zonat më të njohura të Italisë, ku përfshihet  Roma, Venecia dhe Firence dhe promovimin e destinacioneve më pak të njohura.

Po planifikohet që të shtohen edhe 200 godina dhe vende të tjera në listë në vitet në vijim.

Përpjekjet për të shtuar turistët në zonat e tjera të Italisë janë rritur.

Në javën që shkoi, një kryebashkiak italian ofronte 2,946 dollarë dhe një javë qera falas për të mbështetur popullsinë në Bormida, një fshat i vogël  në Liguria, që është rreth 1 orë e 30 minuta larg Genoas, në veri të Italisë.

Më poshtë janë disa nga pronat në ofertë:

Emilia Romagna Modena Vignola Ciclopista Sole

Basilicata Via Appia Irsina Matera Ex Casa Cantoniera

Basilicata Via Appaia Matera Montescaglioso Grancia San Maria Del Vetrano

 burimi: monitor

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0