Ish punonjësi i Google bëhet njeriu i dytë më i pasur i Kinës

Google

Një ish punonjës i Google u rendit si njeriu i dytë më i pasur i Kinës pas rritjes së shitjeve në biznesin e tij e-commerce Pinduoduo.

Pasuria e Colin Huang arriti në 45.5 miliardë dollarë, më 21 qershor, sipas Forbes, përpara Jack Ma të Alibaba, por pas Pony Ma të Tencent.

Huang më përpara ka punuar për Microsoft dhe ka shpenzuar tre vite në Google si inxhinier. Në 2016-ën ai ka thënë se këto tre vite kishin qenë shumë të vlefshme për të dhe se Google i kishte dhënë më tepër sesa ai vetë kishte kontribuar për kompaninë.

Lexoni: Libri i fytyrave dhe iluzioni i kontrollit

Huang themeloi Pinduoduo në 2015. Kompania u bë shumë popullore gjatë pandemisë së Covid-19 me porositë që u rritën nga 50 milionë në ditë në 65 milionë.

Ende Huang ka ende shumë rrugë për të bërë nëse do të arrijë themeluesin e Amazon Jeff Bezos. Pasuria e këtij të fundit është 162.2 miliardë dollar, sipas Forbes.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale