Intervistë me Priscilla Chan: Historia e saj e filantropisë


Priscilla Chan është shumë më tepër se gruaja e Mark Zuckerberg. Një mësuese, doktoreshë dhe tani një nga filantropet më të mëdha në botë, ajo është një person i vendosur të ndihmojë të tjerët.

Në këtë intervistë për TechCrunch Disrupt SF, Chan zbulon se si një fëmijë shumë i turpshëm për të shkuar në klasë për shkak të dhëmbëve të thyer para e frymëzoi atë për t’iu përkushtuar trajtimit të kujdesit shëndetësor. “Si mund ta kisha parandaluar atë? Kush e lëndoi atë? A e ka marrë ajo kujdesin shëndetësor, a ka marrë kujdesin e duhur dentar për të parandaluar infeksionin dhe për të trajtuar dhimbjet? “Ky moment më bëri të mendoja që: “Më duheshin më shumë aftësi për të luftuar këto probleme.”

Lexoni: Chan Zuckerberg ndërmarrin iniciativën për të investuar 3 miliardë $ në kurimin e sëmundjeve

Kjo ka çuar në krijimin e një fondi prej 3 miliardë dollarësh për shërimin e të gjitha sëmundjeve nga fondacioni bamirës Chan Zuckerberg.

Chan ndau vizionin e saj për një filantropi të bazuar në kauzë, e projektuar për të sjellë barazi për të gjithë personat. Ajo zbuloi se si merret me mirëqenien dixhitale dhe bën dallimin mes kohës së mirë dhe të keqe në ekran për vajzat e saj Max dhe August. Në vend që të bëheshin pyetje rreth Mark, kjo ishte koha e Priscilla për t’u shprehur për jetën e saj.

Lexoni: Këta çifte të njohur po u mësojnë fëmijëve të tyre gjuhën Mandarin

Më e rëndësishmja, Chan u bën thirrje të gjithëve për të kontribuar në çfarëdo lloj mënyre që ju bën të ndihen autentikë. Jo të gjithë mund të kushtojnë punën e tyre në shkaqe të denja. Por është koha për të gërmuar pak më thellë. Ndonjëherë kjo nënkupton aplikimin e aftësive të gjithësecilit për të zhvilluar përgjigje të qëndrueshme për problemet e mëdha. Ndonjëherë kjo do të thotë të sfidosh strukturat e pushtetit që çuan në përqendrimin e pasurisë në duart e tyre. Ajo përfundon: “Ju mund të përpiqeni të thyeni rregullat shumë herë para se të kuptoni se i tërë sistemi është i kalbur.”

/TechCrunch

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale