Inteligjenca artificiale parashikon performancën e Messit në secilën skuadër që e kërkon

Ndryshimi i klubit për herë të parë në karrierën e tij është sfida që Leo Messi i ka vendosur vetes në moshën 33-vjeçare. Pas gati dy dekadash në elitë me Barcelonën, ​​ylli argjentinas synon të fillojë një fazë të re. Mediat argjentinase fantazojnë për kthimin e “10” në vendin e tyre, por supozohet se gjëja më normale është që ai të provojë një tjetër klub të madh në Europë. Përgjatë këtyre linjave, duke ndjekur terrenin e hipotezës, “La Nación”, një media e njohur në Argjentinë, ndihmuar edhe nga “Olocip”, një kompani teknologjike spanjolle, botoi një studim teknologjik, duke zbatuar kriteret e inteligjencës artificiale. Studimi parashikon se çfarë performance mund të kishte Messi në varësi të ekipit që do të zgjedhë për të vazhduar karrierën e tij. Ky studim zbulon, që nga fillimi, se do të ishte PSG, skuadra ku do të shënonte më shumë gola dhe Manchester City, skuadra ku do të jepte më shumë asiste.

“La Nación” nxjerr në pah edhe të dhënat parashikuese të Messit në klube të ndryshme argjentinase, te dy të mëdhenjtë, River Plate dhe Boca Juniors, dhe Newell’s Old Boys, ekipi ku Leo e filloi futbollin si fëmijë dhe në të cilin ai ka deklaruar se do të donte të luante për një vit. Me 0.50 gola dhe 0.30 asiste për ndeshje, Messi do të arrinte këto shifra, sipas këtij studimi, në debutimin e tij në kampionatin argjentinas: 12 gola dhe shtatë asiste në 23 ndeshje. “Olocip”, themelues i së cilës është futbollisti Esteban Granero, mat llojin e ligës, ekipin, skuadrën, trajnerin dhe variablat e tjerë për të parashikuar produktin e një futbollisti.

Sipas parashikimeve të inteligjencës artificiale, në 90 minutat e një loje, Messi do të shënonte më shumë gola për PSG (0.6), do të jepte më shumë pasime te Manchester City (60), do të ekzekutonte më shumë krosime tek Interi (4,1), do të driblonte më shumë te Manchester City dhe Manchester United: 7.5 për ndeshje.

Duke marrë parasysh atë që bëri Messi te Barça, në La Liga, sezonin e fundit, raporti i vërtetë i golave ​​/ asistimeve vazhdon të jetë më i mirë si lojtar Blaugrana: në 33 ndeshje, 25 gola të shënuar dhe 21 asiste: 0.75 gola të shënuar për ndeshje dhe 0.63 asiste për shokët e tij të skuadrës.

MUNDO DEPORTIVO

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale