Inteligjenca artificiale parashikon performancën e Messit në secilën skuadër që e kërkon - Business Magazine Albania

Inteligjenca artificiale parashikon performancën e Messit në secilën skuadër që e kërkon

Ndryshimi i klubit për herë të parë në karrierën e tij është sfida që Leo Messi i ka vendosur vetes në moshën 33-vjeçare. Pas gati dy dekadash në elitë me Barcelonën, ​​ylli argjentinas synon të fillojë një fazë të re. Mediat argjentinase fantazojnë për kthimin e “10” në vendin e tyre, por supozohet se gjëja më normale është që ai të provojë një tjetër klub të madh në Europë. Përgjatë këtyre linjave, duke ndjekur terrenin e hipotezës, “La Nación”, një media e njohur në Argjentinë, ndihmuar edhe nga “Olocip”, një kompani teknologjike spanjolle, botoi një studim teknologjik, duke zbatuar kriteret e inteligjencës artificiale. Studimi parashikon se çfarë performance mund të kishte Messi në varësi të ekipit që do të zgjedhë për të vazhduar karrierën e tij. Ky studim zbulon, që nga fillimi, se do të ishte PSG, skuadra ku do të shënonte më shumë gola dhe Manchester City, skuadra ku do të jepte më shumë asiste.

“La Nación” nxjerr në pah edhe të dhënat parashikuese të Messit në klube të ndryshme argjentinase, te dy të mëdhenjtë, River Plate dhe Boca Juniors, dhe Newell’s Old Boys, ekipi ku Leo e filloi futbollin si fëmijë dhe në të cilin ai ka deklaruar se do të donte të luante për një vit. Me 0.50 gola dhe 0.30 asiste për ndeshje, Messi do të arrinte këto shifra, sipas këtij studimi, në debutimin e tij në kampionatin argjentinas: 12 gola dhe shtatë asiste në 23 ndeshje. “Olocip”, themelues i së cilës është futbollisti Esteban Granero, mat llojin e ligës, ekipin, skuadrën, trajnerin dhe variablat e tjerë për të parashikuar produktin e një futbollisti.

Sipas parashikimeve të inteligjencës artificiale, në 90 minutat e një loje, Messi do të shënonte më shumë gola për PSG (0.6), do të jepte më shumë pasime te Manchester City (60), do të ekzekutonte më shumë krosime tek Interi (4,1), do të driblonte më shumë te Manchester City dhe Manchester United: 7.5 për ndeshje.

Duke marrë parasysh atë që bëri Messi te Barça, në La Liga, sezonin e fundit, raporti i vërtetë i golave ​​/ asistimeve vazhdon të jetë më i mirë si lojtar Blaugrana: në 33 ndeshje, 25 gola të shënuar dhe 21 asiste: 0.75 gola të shënuar për ndeshje dhe 0.63 asiste për shokët e tij të skuadrës.

MUNDO DEPORTIVO

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0