Innovation Nest - A jeni gati ta çoni startup-in tuaj në nivelin tjetër?! - Business Magazine Albania

Innovation Nest – A jeni gati ta çoni startup-in tuaj në nivelin tjetër?!


Janë të shumtë të rinjtë që mendojnë se kanë një ide gjeniale biznesi, por nuk arrijnë dot të gjejnë financimin e nevojshëm për ta implementuar atë ide. Epo, kemi një lajm të mirë për të gjithë ju! Në treg ka gjithashtu investitorë të suksesshëm që janë në kërkim të ideve gjeniale të biznesit. Në 24 Tetor ata do të mblidhen te arTurbina për të kërkuar idenë e radhës që do të ketë potencialin për t’u kthyer në një biznes milionësh.

Innovation NEST (INN) – Foleja e Inovacionit, një projekt i TOK Digital Agency ka si synimin kryesor të bëjë bashkë investitorët me startup-et.

“Ne synojmë të gjejmë të rinjtë me idetë e biznesit më interesante në treg,” shprehet Erind Aliçkolli, një nga drejtuesit e INN, “dhe më pas i shoqërojmë këta sipërmarrës të rinj përmes një procesi të gjatë inkubimi”. Përmes moduleve të ndryshme të trajnimit të rinjtë mësojnë ta zhvillojnë edhe më tej idenë e tyre, të kuptojnë e menaxhojnë aspekte të tilla si marketingu, tregu global, menaxhimi financiar, etj, derisa ideja apo biznesi i tyre të jetë konsoliduar mjaftueshëm sa për të tërhequr vëmendjen e investitorëve.

“Në anën tjetër të INN qëndrojnë Engjëjt e Biznesit,” vazhdon Erindi, “një grup investitorësh entuziastë të teknologjisë që janë të bindur se inovacioni mund të ndryshojë thelbësisht sektorë të tillë si Turizmi, Energjia, AgroIndustria, MedTech, bioteknologjia, mjedisi dhe shëndeti, industritë krijuese, etj. Ne synojmë që startup-et t’i shtyjmë drejt zhvillimit të idesë së tyre në drejtime që do të tërhiqnin më shumë vëmendjen e investitorëve.”

Lexoni edhe: Innovation Nest Festival, vjen në Tetor në Tiranë

Nest ka arritur të bëjë bashkë një rrjet të gjerë investitorësh, i cili po zgjerohet vazhdimisht duke u shtrirë edhe në vendet e tjera të Ballkanit. Ata organizojnë shpesh evente ku synojnë të prezantojnë startup-et me investitorët, por megjithatë një nga mundësitë kyçe për të gjetur financim për idenë tuaj apo për të gjetur ide për të financuar është padyshim Innovation Fest. Pas suksesit të jashtëzakonshëm të edicionit të shkuar, këtë vit INN Fest parashikon të ketë mbi 500 pjesëmarrës nga 14 vende të ndryshme të Europës. Sipërmarrës, investitorë, shpikës, politik-bërës, kompani të mëdha ndërkombëtare, entuziastë të teknologjisë – të gjithë do të jenë në arTurbina në datat 24-25 Tetor në një mega-event që do ta shndërrojë Tiranën në kryqendrën ballkanike të teknologjisë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0