Infermierja e apasionuar pas letërsisë, sjell vëllimin me poezi “Fjalët e librit”


E apasionuar pas letërsisë, por me profesion infermiere, Babeta Rexhepi sjell për lexuesin librin e saj të parë me poezi të titulluar “Fjalët e librit”. Një libër, në të cilin ajo ndërthur tema të ndryshme dhe prek fenomene aktuale të shoqërisë. “Ky është një libër, ku secili lexues do të gjejë veten”. Në një intervistë për BusinessMag.al Babeta sjell më shumë detaje nga libri i saj dhe nga ideja për krijimin e këtij libri.

Si lindi ideja e shkrimit të këtij libri?
Lidhja ime me letërsinë është e hershme. Mbaj mend se, që në vogëli mësuesit e parë të gjuhës dhe leximit veçonin tek unë aftësinë për të krijuar dhe për të interpretuar bukur. Kështu, pas shumë vitesh sprovash të të krijuarit, konkurimit në festivale të ndryshme letrare dhe antologjive, fitimit të disa çmimeve, vendosa të nxjerr në dritë librin tim të parë me poezi.

Pse keni zgjedhur ta titulloni kështu?
Libri titullohet “Fjalët e librit”, për vetë rëndësinë që ka kjo poezi për mua dhe kuptimin e thellë që përçon tek lexuesi. Nëpërmjet kësaj poezie, unë e personifikoj librin në një qenie duke i dhënë aftësinë për të shprehur dhimbjen e tij teksa lexuesit pakësohen për çdo ditë. Dua të prek një fenomen aktual të shoqërisë, që dita ditës po e braktis librin dhe pasojat që sjell kjo gjë për këtë, në fund unë bëj një kërkesë sublime që lexuesit mos të harrojnë librin dhe t’i kthejnë sytë përsëri nga ai.

Cilat janë temat që prek libri yt i poezive?

Libri është i ndarë në tre pjesë: vetes, dashurisë dhe jetës. Në çdo poezi përçohet një mesazh. Kryesisht unë i kam shkruar dashurisë, fëmijës, rinisë, tradhëtisë, natyrës, njerëzimit etj…Përse Babeta nuk zgjodhi të studionte letërsi por mjekësi?
Kjo është një pyetje që më bëhet shpesh. Zgjodha infermierinë sepse familja ime mendonte se i përshtatej personalitetit tim dhe mendoj se bëra mirë, pasi sot e dashuroj këtë profesion. Fakti që nuk studiova letërsi nuk ka qenë asnjëherë problem për mua pasi gjatë gjithë kohës kam investuar tek vetja, duke lexuar për çdo ditë dhe duke zhvilluar dhe krijmtarinë time gjithashtu.

Krijimiet që janë pjesë e këtij libri janë frymëzim i momentit, apo janë tema të mirëmenduara, që paraqesin një problematikë të caktuar?
Krijimet në këtë libër janë kryesisht frymëzime të momentit, por disa tematika kam dashur vetë t’i parashtroj në formën e poezisë pasi kam dashur të përcjell mesazhe, që për mua kishin shumë rëndësi t’i shpaloseshin lexuesit.

Çfarë synon përmes këtij libri?
Përmes këtij libri kërkoj që lexuesi të njihet me stilin tim të të shkruarit, botëkuptimin dhe mesazhet që unë kam dashur të përçoj.
Në të ardhmen të afërt, besoj se do të vij me një roman, me të cilin kam mbi dy vite që po punoj dhe do ketë një tematikë krejt ndryshe, nga ajo me të cilën jam shfaqur tek lexuesi deri tani.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale