Indeksi Global: 20 mijë shqiptarë vuajnë nga “skllavëria moderne”

Indeksi Global: 20 mijë shqiptarë vuajnë nga “skllavëria moderne”


Është llogaritur se rreth 20 mijë njerëz vuajnë nga një formë “skllavërie moderne” në Shqipëri. Sipas raportit të Indeksit Global, në raport me numrin e popullsisë, ky konsiderohet të jetë 6.86 persona për 1000 banorë.

Këto janë shifrat e Indeksit Global të Skllavërisë 2018, ku Shqipëria renditet në vendin e 43-të nga 167 ekonomitë, të cilat janë analizuar në raport, sa i përket prevalencës së skllavërisë, që përfshin trafikimin e qenieve njerëzore, puna e detyruar, martesa e detyruar apo shitja dhe shfrytëzimi i fëmijëve. Ndërkohë, përgjigja e qeverisë shqiptare përfshin:

– Të mbijetuarit e skllavërisë janë identifikuar dhe mbështetur për të dalë dhe të mbahen jashtë skllavërisë moderne.

– Mekanizmat e drejtësisë kriminale funksionojnë në mënyrë efektive për të parandaluar skllavërinë.

– Koordinimi ndodh në nivel kombëtar dhe rajonal dhe qeverive u mbahet llogari për përgjigjen e tyre.

– Faktorët e riskut, të tillë si qëndrimet e tyre, sistemet sociale dhe institucionet që mundësojnë skllavërinë moderne, adresohen.

– Qeveria dhe biznesi ndalojnë furnizimin e mallrave dhe shërbimeve të prodhuara nga puna e detyruar.

/globalslaveryindex

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0