Impianti fotovoltaik në Akërni do të ndërtohet nga kompania indiane - Business Magazine Albania

Impianti fotovoltaik në Akërni do të ndërtohet nga kompania indiane


Ndërtimi i impiantit fotovoltaik në Zonën e Akërnisë (Vlorë) pritet të marrë një investim privat prej 70 milionë eurosh. Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka mbyllur fazën e konkurimit dhe përzgjedhjes së kompanive.

Impianti parashikon një kapacitet gjenerues të instaluar 50 MW si pjesë e masave mbështetëse dhe ndërtimin e kapaciteteve të tjera shtesë prej 50 MW (100 MW në total), të cilat do të jenë lirisht të tregtueshme në tregun e energjisë.

Në fazën finale të vlerësimit, u kualifikuan 3 ofertues. Oferta më e vlerësuar ishte ajo e paraqitur nga bashkimi i shoqërive India Power Corporation ltd e regjistruar në Indi, Mininig Resources FZE.

Lexo: Energjia, duhet të zgjedhim mes hapjes së tregut ose “arnimeve”

Ministria vëren se kompania lider e konsorciumit, India Power Coporation LTd, është një nga kompanitë më të mëdha energjitike të Indisë, me përvojë 100 vjeçare, me kapacitete të instaluara prej 1500 MW, që përfshin kapacitetet të prodhimit të energjisë termike, erës dhe energji diellore dhe e zotëruar nga Grupi Kanoria Foundation.

Projekti ka vlerën 70 milionë Euro dhe pritet të hapë vende të reja pune. Ai cilësohet si një hap i rëndësishëm në diversifikimin e burimeve të energjisë në Shqipëri dhe do të hapë gjithashtu rrugën për krijimin e Shqipërisë si një qendër të energjisë diellore në rajon.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0