Ilaçi japonez rezulton efektiv kundër virusit Corona

Ilaçi japonez rezulton efektiv kundër virusit Corona


 Autoritetet kineze të shëndetësisë thanë se përdorimi i ilaçit ‘Favipiravir’, i prodhuar kundër disa llojeve të gripit, ka dhënë rezultate shumë të mira në kurimin e shumë pacientëve me koronavirus.

Ky ilaç u është dhënë 340 pacientëve në Uhan e Shenzhen për të kryer provat klinike. Të infektuarit që përdorën ‘Favipiravirin’ u shëruan mesatarisht brenda 4 ditëve, ndërsa të tjerët që nuk janë kuruar me këtë ilaç, përmirësimet i shfaqën pas 11 ditësh.

“Ilaçi është i sigurt dhe efektiv në trajtim”, thotë Zhang Xinmin, përfqësues i ministrisë së Shkencës dhe Teknologjisë në Kinë.

Nga skanimet me rreze X, mjekët konstatuan se 91% e pacientëve të trajtuar me ilaçin japonez patën përmirësime në funksionimin e mushkërive të dëmtuara nga koronavirusi, ndërsa tek ata që nuk e përdorën, vetëm 62% e tyre kishin përmirësime.

Lexoni: Gjatë një pandemie, çfarë do të thotë të jesh vendi më i lumtur në botë?

Kina ka eksperimentuar tek pacientët disa lloje ilaçesh kundër viruseve të tjerë, që kanë dhënë rezultate në shumicën dërrmuese të rasteve tek pacientët me koronavirus. Deri më tani janë shëruar 73% e të infektuarve, ndërsa tre ditët e fundit nuk ka pasur asnjë të infektuar të ri.

Teksa e gjithë bota është në pritje të vaksinave, disa ilaçe anti-virale po ndihmojnë mjekët në betejën e vështirë kundër përhapjes së koronavirusit. Një tjetër ilaç tepër efektiv po rezulton edhe klorokina e përdorur kundër malarjes. Gjithsesi, për ilaçet nevojitet një periudhë prove tek njerëzit para se të çertifikohet efektshmëria tek pacientët e prekur me COVID-19.

The Guardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0