HP ndahet në dy

HP ndahet në dy, një kapitull i ri për gjigandin


SAN FRANCISCO

77 vite më vonë nga koha kur Bill Hewlett dhe Dave Packard nisën nga puna në një garazhd në Palto Alto, firma e cila u bë themel i Sillicon Valley, po ndahet.

Të dielën Hewlett Packard shpalli zyrtarisht ndarjen në dy enitete, duke hapur një kapitull të ri për legjendën amerikane të teknologjisë.

Kolosi i kompjuterave do të ndahet në HP Enterprise, e cila do të fokusohet në shërbimet e software dhe të biznesit, dhe HP Inc, e cila do të mbulojë operacionet e printerave dhe kompjuterave personalë.

Qëllimi është të zhvillohet një fokus i mprehtë për të dyja kompanitë e krijuara rishtazi dhe për divizionin e printerave të PC-së, që i dha emër kompanisë për kompjuterat me përdorim shtëpiak, por që vitet e fundit është bërë pak kompetitive dhe më pak fitimprurëse.

Qasje e re

Marrëveshja kontroverse u projektua nga CEO i asaj kohe Carly Fiorina, e cila tani do të kandidojë për garën presidenciale nën krahun e Republikanëve.

Tom Bittman, analist në firmën e kërkimeve Gartner, tha se panorama aktuale e teknologjisë thërrisnin patjetër për një ndryshim.

“Tregu tani për tani ka nevojë të lëvizë në këtë drejtim, të jetë më i fokusuar dhe të ketë një sy të mprehtë, më shumë se në kohën e Carly Fiorina, kur të konkurrohej vetëm me IBM, dhe jo me Amazon-in, ishte shumë kritike,” tha Bittman për AFP-në.

Ngelet për t’u parë nëse ndarja do ta rivitalizojë kompaninë e cila për vite kishte kaluar në pozicion mbrojtje dhe ristrukturimesh duke i lëshuar shumë terren rivalëve kinezë si prodhuesit të Lenovo-s, dhe në një kohë kur Apple dhe Google po e shndërrojnë sektorin e teknologjisë me smartphonat avangard.

“Ndarja në vetvete nuk është diçka e mirë apo e keqe, ajo i shërben qëllimit primar,” tha Bittman.HP enterprise-HP Inc.-Businessmag

HP Enterprise do të drejtohet nga Meg Whitman, CEO i kompanisë ndërsa kompania e kompjuterave personalë HP Inc.,nga australiani Dion Weisler, gjithashtu një ekzekutiv i HP-së.

Duke nisur nga e Hëna firmat janë kuotuar në mënyrë të pavarur nga njëra-tjetra në Wall Street.

HP për një kohë shumë të gjatë ka zënë një vend të veçantë në zemrat dhe mendjet e Sillicon Valley. E themeluar nga dy studentë të diplomuar prej Universitetit të Stanford-it, kompania ka shërbyer si një “bamirës” shumë i madh në sektor, duke qenë burim frymëzimi për shumë startupe të tjera inovative, siç ishte edhe Google.

Emrin e HP-së mbajnë edhe shumë inovacione të tjera që kanë lindur në vendin e punës si oraret fleksibël të punës dhe modeli i “zyrave të hapura”.

Garazhdi ku hodhi hapat e para kompania cilësohet si një monument historik i Kalifornisë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0