Hoteli i parë në hapësirë do të hapet në vitin 2027 - Business Magazine Albania

Hoteli i parë në hapësirë do të hapet në vitin 2027

hapësirë

Kur realiteti tejkalon ose arrin trillimin shkencor.

Në epokën e turizmit hapësinor, Fondacioni Gateway u krijua me qëllim ndërtimin e hotelit të parë në hapësirë ​​dhe gjithçka po dëshmon se do të përurohet në vitin 2027.

Resorti do të ketë gravitet artificial dhe do të ketë kapacitet për të akomoduar 500 persona. Gjithashtu do të ofrojë një palestër, restorant, bar dhe të gjitha lehtësitë që ka një hotel në Tokë.

“Stacioni Voyager do të shfrytëzojë teknologjitë e hapësirës dhe komoditetet e Tokës për të krijuar një përvojë unike. Graviteti i simuluar do të ofrojë komoditete si tualetet, dushet dhe shtretërit që funksionojë në mënyrë të ngjashme me atë që përdoret në Tokë”, shpjegojnë ata në faqen e internetit.

Lexoni: A shkoi vërtet Richard Branson në hapësirë? Astrofizikani Neil deGrasse Tyson thotë që Jo

Struktura e tij do të përbëhet nga dy unaza koncentrike të fiksuara në njëra-tjetrën me një sërë zinxhirësh që mbështesin një unazë banimi të përbërë nga module të mëdha.

Unaza e jashtme do të jetë shtylla kryesore e stacionit dhe do të ketë një lloj tubi të brendshëm, i cili do të sigurojë montimin për modulet e strehimit, panelet diellore, radiatorët dhe një sistem transporti hekurudhor.

Nga ana tjetër do të ketë unazën e dhomave të përbëra nga një sërë modulesh nën presion, të lidhur së bashku dhe të mëdhenj. Do të përbëhet edhe nga Moduli Crew Quarters, i cili do të jetë i konfigurueshëm për dhomën nga graviteti dhe mikrograviteti si dhe module për veprimtari shkencore.

Sa do të kushtojë?

Sipas National Geographic, kostoja për një qëndrim tre-ditor për të fjetur në yje është rreth 5,000 dollarë.

Lexoni: Gara e re për hapësirën: Dinastia Porsche sfidon Bezos dhe Musk

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0