Holanda është shteti kryesor për investimet e huaja në Shqipëri - Business Magazine Albania

Holanda është shteti kryesor për investimet e huaja në Shqipëri

investimet e huaja

Investimet e huaja direkte gjatë vitit të kaluar në vendin tonë prekën shifrën e 1.03 mld eurove, duke regjistruar jo vetëm një vlerë mjaft të përafërt me vitin para pandemisë, atë 2019, por edhe duke regjistruar vlerën e dytë më të lartë në terma vjetorë. Kështu, shifrat zyrtare nga Banka e Shqipërisë tregojnë se në vitin 2021, flukset e investimeve të huaja direkte në vendin tonë ishin rreth 1.03 mld euro, ndërkohë që në vitin 2019 ato fiksoheshin pranë 1.07 mld eurove. 

Shifrat tregojnë edhe një ridimensionim të gjeografisë së investimeve të huaja direkte në vendin tonë. Gjatë vitit të kaluar, Holanda është konfirmuar në vend të parë, duke kanalizuar thuajse 1/4 e investimeve direkte në Shqipëri, ose më saktë 23% të totalit, që përkthehen në 237 milionë euro. Ndërkohë, Italia është ngjitur në vend të dytë, me rreth 13% të totalit, dhe duke i “rrëmbyer” këtë pozicion, Zvicrës. Kjo e fundit ka zbritur në vend të tretë, duke përfaqësuar vetëm 5% të totalit të flukseve të IHD-ve në vendin tonë gjatë vitit të kaluar, nga rreth 20% që mbante gjatë vitit të kaluar. Gjatë 3-viteve të fundit, Zvicra ka pësuar një tkurrje të ndjeshme sa i përket pozicionit të investimeve të huaja direkte në Shqipëri, pasi deri në vitin 2018 mbante vendin e parë.

Pas Holandës së vendit të parë, në vend të dytë ndër shtetet ndjek Italia, me 13.8% të peshës totale në flukset e IHD-ve gjatë vitit 2021. Turqia me 8.6%, Franca me 6.8% dhe Austria me 6.4% mbyllin 5 vendet e para të renditjes. Sa i përket Turqisë ndërkohë, vihet re një “tkurrje” e peshës së saj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0