Heqje e liçences kujt nderton pa leje - Business Magazine Albania

Heqje e liçences kujt nderton pa leje


Deputetet ne Komisionin e Veprimtarive Prodhuese kerkuan heqjen e liçences per subjektet qe ndertojne ne kundershtim me ligjin.

Ne seancen degjimore mbi projektligjin e planifikimit te territorit, shoqatat e ndertuesve dhe arkitekteve thane se sanksionimi me ligj i kesaj mase eshte menyra e vetme per te rregulluar industrine e ndertimit.

“Heqja e liçences eshte e vonuar. Kur ne nje objekt me leje behet nje shtese, t’i hiqet liçenca konstruktorit apo arkitektit, apo kur ndertuesi e ben pa projekt. Natyrisht qe duhet te hiqet se ajo s’ka as siguri”, deklaroi Maks Muçi nga Shoqata e Ndertuesve.

Nje tjeter problem i verejtur ne ndertimet e pas viteve ‘90 eshte mungesa e cilesise dhe standardeve ne ndertim. “Jemi ende me standardet e ‘89. Standardet dhe normat e ndertimit duhet te behen sipas eurokodeve”, sugjeroi specialisti Avenir Kika.

Ndertuesit shprehen shqetesimin e tyre sa i perket numrit te madh te vendimeve qe duhet te shoqerojne kete ligj. Po ashtu, ata kerkuan qe afati per miratimin e planit te pergjithshem kombetar te afrohet nga 20 ne 10 muaj, me qellim zhbllokimin e lejeve te ndertimit, te bllokuara prej 5 vitesh.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0