Helmi i bletës vret qelizat e kancerit të gjirit

Shkencëtarët australianë deklarojnë se është zbuluar se helmi i bletëve shkatërron qelizat agresive të kancerit të gjirit. Helmi – i cili në përbërje ‘melittin’ – u përdor kundër dy lloje kanceri të vështira për t’u trajtuar.

Zbulimi është përshkruar si “fantastik”, por shkencëtarët paralajmërojnë se duhen prova të mëtejshme. Kanceri i gjirit është kanceri më i përhapur që prek gratë në të gjithë botën. Edhe pse ka mijëra përbërës kimikë që mund të luftojnë qelizat kancerogjene në një mjedis laboratorik, shkencëtarët thonë se jo të gjitha mund të prodhohen si trajtim për njerëzit.

LEXO: Bashkim Ziberi, shkencëtari pjesë e ekipit që po evoluon luftën ndaj kancerit

Helmi i bletës është zbuluar më parë të ketë veti anti-kancer pasi në studimin e fundit u zbulua se qelizat kancerogjene shkatërrohen brenda një ore, me dëmtime minimale në qelizat e tjera. Studiuesit gjithashtu zbuluan se përbërja e ‘melittinit’ ishte e efektshme në ndalimin e rritjes për qelizat  kancerogjene dhe edhe pse prodhohet nga bleta mund të prodhohet sintetikisht.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale