Helikopteri “Ingenuity”, i mbijeton natës së parë të ngricës në e Marsit - Business Magazine Albania

Helikopteri “Ingenuity”, i mbijeton natës së parë të ngricës në e Marsit

Ingenuity

Helikopteri “Ingenuity”, ka mbijetuar në natën e parë të ngricës në sipërfaqen e Marsit. Ky cilësohet një hap i rëndësishëm në misionin historik të tij.

Krateri Jezero i cili është shtrati i liqenit të lashtë në Mars është vendqëndrimi i roverit “Perseverance” dhe helikopterit “Ingenuity”. Ky krater mund të regjistrojë temperatura deri në minus 90 gradë celcius.

Një temperature e tillë e ulët mund të dëmtonte përbërësit elektrikë dhe bateritë e helikopterit.

Helikopteri me peshë, më pak se 2 kg, u shkëput nga roveri “Perseverance”, më 3 prill dhe ndërmori një seri lëvizjesh para se të prekte sipërfaqen e Marsit.

Sipas inxhinierëve të NASA-s, kjo është hera e parë që Ingenuity është i vetëm në sipërfaqen e Marsit. Në të njëjtën kohë po përgatiten për fluturim testuesit e tij.

Testi është parashikuar me 11 Prill dhe do të jetë i pari mjet i telekomanduar që fluturon në një planet tjetër.

Lexo: Keni menduar ndonjëherë se si duket një udhëtim me helikopter rreth Marsit? Falë NASA-s së shpejti mund ta zbuloni

Mjeti i parë i tillë i dërguar në Mars, ishte sfidë e shumëfishtë për inxhinierët që e kishin dizenjuar. Ai duhej të ishte i vogël aq sa t’i bashkangjitej roverit, pa e rrezikuar atë dhe aq i lehtë sa të mund të fluturonte në atmosferën e Marsit, ku ka vetëm 1% atmosferë të pranishme në Tokë. Njëkohësisht, duhej të kishte fuqi të mjaftueshme për t’u mbijetuar netëve të acarta marsiane.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0