Hackathon: "Arti takon Biznesin"

Hackathon: “Arti takon Biznesin”


Nëse jeni artist i ri (18-35 vjeç në fushat e artit vizualë, dizajner grafikë, muzikantë, atletë apo subjekte të tjera krijuese) dhe mendoni që artin tuaj ta ktheni në biznes, atëherë kjo është thirrja juaj! 

15 skuadra më të mira do të përzgjidhen për të marrë pjesë në këtë Hackathon. Aktiviteti, i cili zhvillohet në datat 15 – 17 Mars, përfshin një seri workshop-esh dhe veprimtarish praktike, bazuar në teknikat e “Design-thinking”, ku skuadrat do të kenë 36 orë (2 ditë dhe 1 natë) për të “hack-uar” sfidat e biznesit dhe të krijojnë një koncept ose prototip të produktit apo shërbimit të tyre.

Aktiviteti është dizenjuar për të inkurajuar bashkëpunimin mes komuniteteve të artit, teknologjisë dhe biznesit.

Trajnerët kryesorë do të jenë:

• Mateja Popovic, eksperte trajnimi (design thinking) dhe lektore marketingu, komunikimi dhe kreativiteti ne Universitetin e Shkencave te Aplikuara ne Baltazar Zapresic, Kroaci.
• Shkëlzen Marku, ekspert dhe mentor biznesi (UX dhe dizajn i modelit të biznesit) dhe bashkëthemelues dhe Drejtor i Yunus Social Business Balkans.

Bashkë me dy trajnerët, një grup i gjerë mentorësh dhe ekspertësh (nga komunitetet e artit, biznesit dhe teknologjisë) do të shoqërojnë dhe mbështesin pjesëmarrësit përgjatë gjithë ditëve të aktivitetit.

Nëse jeni anëtar i apasionuar i komunitetit të artit dhe dëshironi të mësoni më shumë ju duhet të plotësoni këtë formular: https://bit.ly/2TvthpX

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0