Grupi i Volkswagen-it i ndodhur para vështirësive financiare


Grupi i Volkswagen-it, i cili në kuadër të saj akomodon markat si Volkswagen, Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Seat dhe Skoda, kohëve të fundit është në qendër të vëmendjes për shkak të skandalit me mashtrimit në teste për emetim të gazrave.

Pas skandalit më të madh në historinë 78 vjeçare të VW-së 10 drejtues të lartë u larguan nga puna. Ndërsa Matthias Muller ishte emëruar si CEO i ri i kompanisë.

Këto zhvillime gjithashtu ndikuan në aspektin financiar të kompanisë. Humbja operative e VW-së në çerekun e tretë të këtij viti kishte arritur në 3 miliardë e 479 milionë euro.

Të autorizuarit e një kompanie tjetër të lashtë gjermane Opel në muajin dhjetor të vitit të kaluar theksuan se do ta mbyllin fabrikën e automjeteve në qytetin Bochum. Madje, thuhet se me mbylljen e kësaj fabrike rreth 3 mijë persona kanë mbetur pa punë.

Ndërsa një përfaqësues tjetër i rëndësishëm i sektorit të automjeteve Mercedes është duke përjetuar disa probleme në aspektin ligjor. Bashkimi Evropian (BE) e paditi Gjermaninë në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë për markën Mercedes të prodhuar nga ana e kompanisë Daimler AG për mospajtueshmërinë me rregulloret e lëndës freskuese të sistemit të ajrit të kondicionuar.

/Telegraphi/

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale