Grupi i Volkswagen-it i ndodhur para vështirësive financiare

Grupi i Volkswagen-it i ndodhur para vështirësive financiare


Grupi i Volkswagen-it, i cili në kuadër të saj akomodon markat si Volkswagen, Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Seat dhe Skoda, kohëve të fundit është në qendër të vëmendjes për shkak të skandalit me mashtrimit në teste për emetim të gazrave.

Pas skandalit më të madh në historinë 78 vjeçare të VW-së 10 drejtues të lartë u larguan nga puna. Ndërsa Matthias Muller ishte emëruar si CEO i ri i kompanisë.

Këto zhvillime gjithashtu ndikuan në aspektin financiar të kompanisë. Humbja operative e VW-së në çerekun e tretë të këtij viti kishte arritur në 3 miliardë e 479 milionë euro.

Të autorizuarit e një kompanie tjetër të lashtë gjermane Opel në muajin dhjetor të vitit të kaluar theksuan se do ta mbyllin fabrikën e automjeteve në qytetin Bochum. Madje, thuhet se me mbylljen e kësaj fabrike rreth 3 mijë persona kanë mbetur pa punë.

Ndërsa një përfaqësues tjetër i rëndësishëm i sektorit të automjeteve Mercedes është duke përjetuar disa probleme në aspektin ligjor. Bashkimi Evropian (BE) e paditi Gjermaninë në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë për markën Mercedes të prodhuar nga ana e kompanisë Daimler AG për mospajtueshmërinë me rregulloret e lëndës freskuese të sistemit të ajrit të kondicionuar.

/Telegraphi/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0