‘Google’ vizitë dhe workshop në kompaninë shqiptare Localweb Internet Company


Përfaqësuesë të motorrit më të madh të kërkimit në botë “Google”, zhvilluan një vizitë dy ditore përkatësisht në 29 dhe 30 Qershor, në kompaninë shqiptare ‘Localweb Internet Company’. Prej më shumë se dy vitesh kompania është afirmuar si një ndër partnerët strategjikë të gjigandit Google në fushat e marketingut dixhital, SEO dhe Adwords përmes kompanisë mëmë Localweb Srl, me seli në Milano.Tomaso Uliana-Strategic Partner Manager Google

Tomaso Uliana, Strategic Partner Manager Google, u shpreh se është i impresionuar nga rritja e shpejtë, profesionalizmi dhe efiçenca e treguar gjatë këtyre dy viteve partneritet. Uliana theksoi se këto elementë janë garanci për një bashkëpunim afatgjatë e të sigurt mes palëve. Google njihet në të mbarë botën për mbështetjen që u jep agjencive të internetit, të cilat nxisin inovacionin si dhe zhvillojnë strategji të sukseshme për afrimin e klientëve të rinj, e në këtë kuadër, tha ai, Localweb Internet Company është afirmuar si një partner i besueshëm duke u renditur i pari në gjenerimin e kontakteve për klientët që menaxhon.

_MG_0451

Ndërkaq Susanna Garancini, Associate Account Strategist Google, paraqiti workshopin me temë “Adwords Advanced, Display Shopping and Troubleshooting” si dhe zhvilloi një bashkëbisedim të hapur lidhur me tendencën dhe sfidat me të cilën përballet interneti e shkencat kompjuterike në tërësi.

Business Manager i Localweb Internet Company, Salvatore Bonanno thotë se: “Të renditesh i pari në rankimin e Google si kompania lider në krijim e kontakteve për klientët e menaxhuar, është padyshim një motiv krenarie për ne. Rankimi përfshin të gjithë kompanitë partnerë të Google në mbarë zonën EMEA pra në Europë, Lindjen e Mesme dhe Afrikë”. Më tej ai u shpreh se Localweb Internet Company, përfaqëson një pol ekseklence ku talentet e reja mund të zhvillojnë ambicien e tyre e po kështu vihen në kontakt direkt me business
players më të rëndësishëm të Europës.”

Salvatore Bonanno Business Manager Localweb Internet Company 1

Localweb Internet Company u themelua në vitin 2013 si një kompani e mirëfilltë shërbimesh dixhitale. Në selinë e sapo inauguruar, pas Galerisë së Arteve në Tiranë, aktualisht punojnë 100 persona dhe drejtuesit parashikojnë të dyfishojnë numrin brenda 6 mujorit të ardhshëm.

Rolet kyçe janë të lidhur ngushtë me botën e internetit si Web e App Developer, Marketing Manager, Advertiser, Adwords Specialist, Optimiser, Copyrighter, Sales Advisor etj. Kreativiteti është po aq i rëndësishëm ndaj dhe brenda kësaj kompanie gjejnë vend Graphic Designer e Communication Specialists , Webmasters etj. Shqipëria tashmë ka një kompani e cila qëndron në pararojë të zhvillimeve teknologjike dhe ofron një rrugëtim profesional në të njejtin nivel me atë të kompanive europiane.

_MG_0416

 

/Business Mag Albania

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale