Google po vret Gmail?! - Business Magazine Albania

Google po vret Gmail?!

Google po vret Gmail?!

Google ka një listë të gjatë  kur bëhet fjalë për produktet e saj që nuk i kanë ekzistuar kohës. Kompania është e njohur për të “vrarë” shërbimet dhe produktet e saj. Megjithatë, asnjëri prej tyre nuk ka qenë një produkt i zakonshëm ose jashtëzakonisht i popullarizuar. Pra, ishte mjaft befasuese që lajmet e rreme rreth mbylljes së shërbimit të postës elektronike më të popullarizuar në botë nga Google,Gmail, jo vetëm që u përhapën, por u përhapën si flakë.

Thashethemet filluan të qarkullojnë me një mesazh që pretendonte se kompania planifikon të mbyllë Gmail. Imazhi i manipuluar u përhap në platformat e mediave sociale si X (ish Twitter) dhe TikTok. Raportet sugjerojnë se mund të ketë origjinën nga aplikacioni TikTok. Disa postime thanë se Google po mbyll Gmail për shkak të reagimit ndaj gjenerimit të imazhit të Gemini.

Lexo edhe: Google ndalon gjeneratorin e imazheve të Gemini AI pasi krijoi fotografi të pasakta historike

“Pas viteve të lidhjes së miliona njerëzve në mbarë botën, duke mundësuar komunikim të qetë dhe duke nxitur lidhje të panumërta, udhëtimi i Gmail po i afrohet fundit”, thuhet në mesazh. “Që nga 1 gushti 2024, Gmail do të ndërpritet zyrtarisht, duke shënuar fundin e shërbimit të tij. Kjo do të thotë se Gmail nuk do të mbështesë më dërgimin, marrjen ose ruajtjen e emaileve,” thuhet më tej.

Por, në fakt e vërteta është ndryshe. Kompania po i jep fund thjesht  pamjes bazë HTML të Gmail, duke filluar nga janari 2024. Kompania përditësoi faqen e saj të mbështetjes për të pasqyruar se Gmail do të kalojë automatikisht në pamjen standarde pas datës së afatit. Përdoruesit në Hacker News postuan se morën një email nga Google që sinjalizonte fundin e funksionit. “Po ju shkruajmë për t’ju bërë të ditur se pamja Gmail Basic HTML për web-in e desktopit dhe web-in celular do të çaktivizohet duke filluar nga fillimi i janarit 2024. Pamjet HTML themelore të Gmail janë versione të mëparshme të Gmail që u zëvendësuan nga pasuesit e tyre modernë 10+ vjet më parë dhe mos përfshini funksionalitetin e plotë të funksionit të Gmail”, thuhet në email. Edhe sot, kur provoni aksesin në versionin HTML, Google tregon një mesazh që thotë se versioni është krijuar për “lidhje më të ngadalta dhe browser të vjetër” dhe ju kërkon të konfirmoni se nuk dëshironi të përdorni versionin standard. Versionit HTML i mungojnë shumë veçori si biseda, kontrolluesi i drejtshkrimit, filtrat e kërkimit, shkurtesat e tastierës dhe formatimi i pasur. Por është i dobishëm në situatat kur jeni në një zonë me lidhje të ulët ose dëshironi të shikoni emailet pa ndonjë zile dhe bilbil shtesë. Nuk është e qartë nëse Google planifikon të shtojë një modalitet për lidhje të ulët. Google aktualisht është duke u fokusuar në futjen e veçorive të fuqizuara nga AI në produktet e saj, duke përfshirë Gmail. Muajin e kaluar, kompania lançoi një veçori Duet AI për të ndihmuar përdoruesit të shkruajnë email. Javën e kaluar, ai lejoi chatbot Bard të integrohej me llogaritë e Google, në mënyrë që të mund të bëni pyetje rreth historisë së emailit.

Google shows you a message asking you to confirm if you want to switch to Gmail's HTML view

techcrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0