Google ndalon gjeneratorin e imazheve të Gemini AI pasi krijoi fotografi të pasakta historike - Business Magazine Albania

Google ndalon gjeneratorin e imazheve të Gemini AI pasi krijoi fotografi të pasakta historike

Gemini AI

Google ka njoftuar se  po ndalon funksionin e tij të gjenerimit të imazheve të inteligjencës artificiale Gemini, pasi tha se ofron pasaktësi në fotot historike.

Përdoruesit në mediat sociale ishin ankuar se mjeti i AI gjeneron imazhe të figurave historike, si Etërit Themelues të SHBA-së, si njerëz me ngjyrë, duke e quajtur këtë të pasaktë.

Google tha në një postim në X se funksioni i AI mund të gjenerojë një gamë të gjerë njerëzish. Dhe kjo është përgjithësisht një gjë e mirë, sepse njerëzit në mbarë botën e përdorin atë. Por, ai tha se funksioni i softuerit “nuk po përputhet këtu”, duke shtuar se gjigandi i teknologjisë po punon për të përmirësuar menjëherë këto lloj përshkrimesh.

Google postoi një deklaratë të përditësuar, duke thënë se do të ndalojë funksionin e Gemini për të gjeneruar imazhe të njerëzve dhe do të ri-lëshojë një version të përmirësuar së shpejti.

 

Google

 

Mjeti i gjeneruesit të imazhit u lançua në fillim të shkurtit përmes Gemini, i cili më parë quhej Bard. Ajo po përballet me sfida në një kohë kur Google po përpiqet të arrijë hapin me OpenAI të mbështetur nga Microsoft.

Ndërsa Google po përballet me probleme me krijimin e imazhit të Gemini, Open AI javën e kaluar lançoi Sora, modelin e tij të ri gjenerues të AI që është në gjendje të prodhojë video nga kërkesat e tekstit të përdoruesve.

Jack Krawczyk, një drejtor i lartë i produktit për Gemini në Google, tha se aftësitë e gjenerimit të imazhit të kompanisë pasqyrojnë bazën globale të përdoruesve të gjigantit të teknologjisë dhe se e merr seriozisht përfaqësimin dhe paragjykimin.

“Ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë për kërkesat e hapura”, tha Krawczyk në një postim në X.

“Kontekstet historike kanë më shumë nuanca për to dhe ne do të përshtatemi më tej për ta përshtatur atë.”

 

Google

 

Google lançoi Gemini, modelin e tij më të avancuar të inteligjencës artificiale, në fund të 2023. Këtë muaj, ai gjithashtu riemërtoi Bard, konkurrentin e tij ChatGPT, në Gemini. Google më tej lançoi një shërbim abonimi në një version më të fuqishëm të modelit të AI.

cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0