Google po nxjerr modele të reja të AI për kujdesin shëndetësor. Ja si i përdorin mjekët - Business Magazine Albania

Google po nxjerr modele të reja të AI për kujdesin shëndetësor. Ja si i përdorin mjekët

Google ka njoftuar produktin e ri MedLM, një grup modelesh të reja të inteligjencës artificiale specifike për kujdesin shëndetësor, të krijuar për të ndihmuar studiuesit të kryejnë studime komplekse, të përmbledhin ndërveprimet mjek-pacient dhe më shumë.

Lëvizja shënon përpjekjen e fundit të Google për të përfituar nga përdorimi i AI në sektorin e industrisë së kujdesit shëndetësor, pasi konkurrenca për pjesën e tregut mbetet e ashpër midis konkurrentëve si: Amazon dhe Microsoft.

Paketa MedLM përfshin një model të madh dhe të mesëm të inteligjencës artificiale, të dyja të ndërtuara në Med-PaLM 2, një model i madh gjuhësor i trajnuar mbi të dhënat mjekësore që Google njoftoi për herë të parë në mars. Ai është përgjithësisht i disponueshëm për klientët e kualifikuar të Google Cloud në SHBA duke filluar nga e mërkura dhe Google tha se, ndërsa kostoja e grupit të AI ndryshon në varësi të mënyrës se si kompanitë përdorin modelet e ndryshme, modeli i mesëm është më pak i kushtueshëm për t’u përdorur.

Google tha se planifikon gjithashtu të prezantojë versione specifike të kujdesit shëndetësor të Gemini, modeli më i ri dhe më i aftë i AI i kompanisë, në MedLM në të ardhmen.

Aashima Gupta, drejtoresha globale e strategjisë dhe zgjidhjeve të kujdesit shëndetësor të Google Cloud, tha se kompania zbuloi se modele të ndryshme të inteligjencës artificiale të akorduara nga ana mjekësore mund të kryejnë detyra të caktuara më mirë se të tjerët. Kjo është arsyeja pse Google vendosi të prezantojë një grup modelesh në vend që të përpiqet të ndërtojë një zgjidhje të “një madhësie që i përshtatet të gjithëve”.

Për shembull, Google ka thënë se modeli i tyre më i madh, MedLM, është më i përshtatshëm për kryerjen e detyrave të komplikuara që kërkojnë njohuri të thellë dhe shumë fuqi kompjuterike, si kryerja e një studimi duke përdorur të dhëna nga gjithë popullata e pacientëve të një organizate shëndetësore. Por, nëse kompanitë kanë nevojë për një model më të lëvizshëm që mund të optimizohet për funksione specifike ose në kohë reale, si përmbledhja e një ndërveprimi mes një doktori dhe një pacienti, atëherë ai duhet të funksionojë më mirë, sipas Gupta.

Kur Google njoftoi Med-PaLM 2 në mars, kompania së pari tha se mund të përdoret për të përgjigjur pyetje si:  “Cilat janë shenjat e para paralajmëruese të pneumonisë?” dhe “A mund të shërohet inkontinenca?” Por, ndërsa kompania ka testuar teknologjinë me klientë, rastet e përdorimit kanë ndryshuar, sipas Greg Corrado, drejtor i inteligjencës artificiale në shëndetësinë e Google.

HCA Healthcare, një nga sistemet më të mëdha shëndetësore në SHBA, ka testuar teknologjinë AI të Google që nga pranvera. Kompania ka njoftuar një bashkëpunim zyrtar me Google Cloud në gusht që synon përdorimin e AI krijuese për përmirësimin e rrjedhës së punës në detyrat e kohëzgjatshme.

Dr. Michael Schlosser, zëvendëspresident i kujdesit dhe inovacionit në HCA, tha se kompania ka përdorur MedLM për të ndihmuar mjekët e urgjencës në dokumentimin automatik të ndërveprimeve me pacientët. Schlosser tha se, HCA po punon gjithashtu për të përdorur MedLM për të zhvilluar një mjet për dorëzim te infermierët. Mjeti mund të lexojë përmes kartelës elektronike të shëndetit dhe të identifikojë informacionin e rëndësishëm për infermierët për ta kaluar tek turni i ardhshëm.

Megjithatë, me të dy rastet e përdorimit, HCA ka gjetur se MedLM nuk është një zgjidhje e plotë. Schlosser tha se fakti që modelet AI mund të prodhojnë informacion të pasaktë është një sfidë e madhe, dhe HCA ka punuar me Google për të krijuar praktika të mira për të minimizuar sa më shumë gabimet.

Google gjithashtu planifikon të prezantojë versione të veçanta të Gemini për sektorin e shëndetësisë në të ardhmen. Pas lansimit të Gemini në fillim të këtij muaji, aksionet e saj shtuan 5%, por Google u përball me vërejtje për videon demonstruese, e cila nuk u krye në kohë reale.

Corrado dhe Gupta nga Google thanë se, Gemini është ende në fazat e hershme dhe duhet të testohet apo të vlerësohet me klientë në rrethana të kontrolluara shëndetësore para se modeli të përdoret në mënyrë më të gjerë përmes MedLM.

Corrado tha se hulumtimi rreth MedLM është ende në vazhdim dhe ai mendon se klientët e Google Cloud në sektorin e shëndetësisë do të jenë në gjendje të përshtasin modele për shumë përdorime të ndryshme brenda një organizate. Ai shtoi se Google do të vazhdojë të zhvillojë modele specifike për fusha që janë më të vogla, më të lira, më të shpejta dhe më të mira.

cnbc.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0