Google mbyll shërbimin e shkurtimit të URL-ve, goo.gl

Google mbyll shërbimin e shkurtimit të URL-ve, goo.gl


Përdoruesit e rinj nuk do të jenë në gjendje të përdorin këtë shërbim pas 13 Prillit

Google njoftoi se po mbyll shërbimin e shkurtimit të URL-së, goo.gl. Kompania thotë se përdoruesit e rinj dhe ata anonimë nuk do të jenë në gjendje të krijojnë linqe përmes konsolës goo.gl pas 13 Prillit, por përdoruesit ekzistues do të jenë në gjendje ta përdorin atë edhe për një vit tjetër, pas së cilit do të ndërpritet plotësisht.

Inxhinieri i software Firebase, Michael Hermanto thotë se kompania ka prezantuar shkurtuesin e URL-ve në vitin 2009 dhe që atëherë, mënyrat në të cilat njerëzit ndajnë informacion në web kanë ndryshuar, ndërsa URL-të e shkurtuara janë rritur në popullaritet. Ai thekson se Google është duke rifokusuar përpjekjet e tij duke zëvendësuar atë me Firebase Dynamic Links (FDL), të cilat i lejojnë përdoruesit të ridrejtohen në vende të caktuara në iOS, Android apo aplikacione web.

burimi: theverge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0