Google mbyll shërbimin e shkurtimit të URL-ve, goo.gl


Përdoruesit e rinj nuk do të jenë në gjendje të përdorin këtë shërbim pas 13 Prillit

Google njoftoi se po mbyll shërbimin e shkurtimit të URL-së, goo.gl. Kompania thotë se përdoruesit e rinj dhe ata anonimë nuk do të jenë në gjendje të krijojnë linqe përmes konsolës goo.gl pas 13 Prillit, por përdoruesit ekzistues do të jenë në gjendje ta përdorin atë edhe për një vit tjetër, pas së cilit do të ndërpritet plotësisht.

Inxhinieri i software Firebase, Michael Hermanto thotë se kompania ka prezantuar shkurtuesin e URL-ve në vitin 2009 dhe që atëherë, mënyrat në të cilat njerëzit ndajnë informacion në web kanë ndryshuar, ndërsa URL-të e shkurtuara janë rritur në popullaritet. Ai thekson se Google është duke rifokusuar përpjekjet e tij duke zëvendësuar atë me Firebase Dynamic Links (FDL), të cilat i lejojnë përdoruesit të ridrejtohen në vende të caktuara në iOS, Android apo aplikacione web.

burimi: theverge

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale