Google fut Gemini AI në Gmail për t'ju ndihmuar të shkruani dhe përmblidhni emailet - Business Magazine Albania

Google fut Gemini AI në Gmail për t’ju ndihmuar të shkruani dhe përmblidhni emailet

Google ka implementuar një panel të ri anësor Gemini AI në Gmail që mund t’ju ndihmojë të shkruani emaile dhe të përmblidhni përmbajtjen e emaileve që ju kanë ardhur. Kompania po shton gjithashtu panelin anësor Gemini te Google Docs, Google Sheets, Google Slides dhe Google Drive. Lançimi i veçorive të reja vjen menjëherë pasi Google i shpalli ato muajin e kaluar në konferencën e zhvilluesve të I/O, e cila pati fokus në ofertat e reja të AI nga gjigandi i teknologjisë.

Me integrimin e opsionit më të ri, ju mund të përdorni Gemini në Gmail për të marrë ndihmë për përpilimin e një emaili ose për të marrë sugjerime për përgjigjen ndaj një email-i. Gjithashtu, mund të bëni pyetje dhe të gjeni informacione specifike nga përmbajtja e emaileve hyrëse tuaja ose nga dokumentet që keni në Google Drive.

Google vëren se Gemini në Gmail do t’ju mundësoj të bëni pyetjet tuaja rreth përmbajtjeve të dokumenteve tuaj dhe të keni bilance nga to. Për shembull, mund të pyesni Gemini AI: “Cili ishte numri i klientëve për këtë muaj në agjencinë time?” Ose, mund të pyesni: “Sa shpenzoi kompania për ngjarjen e fundit të marketingut.” Këto veçori ofrohen vetëm për klientët e Google Workspace me një shtesë Gemini Business ose Enterprise, një shtesë Gemini Education ose Education Premium ose një abonim në Google One AI Premium.

Në Google Docs, paneli anësor i Gemini mund t’ju ndihmojë të shkruani dhe përmirësoni përmbajtjen tuaj, të përmblidhni informacionin dhe t’ju ndihmojë të krijoni ide. Ju gjithashtu mund të krijoni përmbajtje bazuar në dokumente të tjera që keni të ruajtura.

Lexo edhe: Një portofol universal identiteti dixhital në planet e BE-së

Në Google Slides, Gemini mund t’ju ndihmojë të krijoni slide të reja dhe imazhe të personalizuara, si dhe të përmblidhni prezantimet.

Paneli i Gemini mund t’ju ndihmojë gjithashtu të gjurmoni dhe organizoni të dhënat tuaja në Google Sheets. Plus, mund të krijoni tabela, të gjeneroni formula dhe të merrni ndihmë për kryerjen e detyrave të caktuara që ju duhet të përmbushni. Në Google Drive, paneli Gemini mund të përmbledhë dokumentet dhe të nxjerrë fakte të shpejta rreth një projekti tuajin.

Ashtu si me panelin Gemini në Gmail, do t’ju duhet të paguani për Gemini për të aksesuar veçoritë në Google Docs, Google Slides, Google Sheets dhe Google Drive.

Google është gjigandi me risinë më të fundit i teknologjisë që shton veçori gjeneruese të AI në aplikacionet dhe shërbimet e tij të njohura, të përdorimit të përditshëm. Në fillim të këtij viti, Meta solli chatbotin e tij të AI në Instagram dhe WhatsApp, ndërsa Apple kohët e fundit njoftoi se po sjell veçori gjeneruese të AI në aplikacionet dhe shërbimet e saj, duke përfshirë Siri, Messages, Mail dhe Notes.

Deri më tani, përdoruesit që nuk janë të interesuar për mjetet gjeneruese të AI, si ChatGPT i OpenAI, kanë qenë në gjendje t’i shmangin ato. Por ndërsa gjigantët e teknologjisë vazhdojnë të shtojnë AI në aplikacionet dhe shërbimet e tyre të përditshme, AI gjeneruese do të jetë më e vështirë të shmanget.

 

TechCrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0