Google dhuron para dhe ndihmë ekspertësh për të luftuar virusin “Zika”


Përhapja e virusit Zika u shpall Emergjencë e Shëndetit Publik nga Organizata Botërore e Shëndetit (WHO) në shkurt. Edhe pse virusi i cili transmetohet nëpërmjet mushkonjave nuk shkakton simptoma në pjesën më të madhe të rasteve, atij i atribuohet numri në rritje i një defekti fatal në lindje i njohur si mikrocefalia.

Tani, Google është në partneritet me UNICEF, duke dhënë fonde, mjete dhe ndihma në njerëz për të ndihmuar luftën ndaj sëmundjes.

Në një postim blogu ditën e sotme, kompania anonçon se do të dhurojë për UNICEF 1 milionë $ grante për të ndihmuar përpjekjet e tyre kundër përhapjes së këtij virusi. Google ka gjithashtu edhe inxhinierët e saj që ndihmojnë UNICEF “të analizojë të dhënat për të përcaktuar sesi të lokalizojë dhe të paraprijë virusin.” Kompania po jep një fond shtesë prej 500,000$ për UNICEF dhe Organizatën Panamerikane të Shëndetit për të mbështetur punën e punonjësve të saj në terren.

Zika_search

UNICEF do t’i përdorë fondet për të rritur ndërgjegjësimin, për të reduktuar popullimin e mushkonjave, për të mbrojtur zhvillimin e vaksinave, dhe për të ndihmuar në parandalimin e transmetimit të virusit. Organizata pret të ndihmojë 200 milionë njerëz të prekur ose vulnerabël për t’u prekur në Amerikën Latine.

Google përveç alokimit të fondeve, po ndihmon në rritjen e ndërgjegjësimit publik dhe të njohurive për virusin Zika në mënyrë direkte, duke përfshirë informacione shtesë rreth virusit globalisht, në 16 gjuhë. Duke kërkuar për “virusin Zika” në Google do t’ju dalë një vështrim i përgjithshëm mbi virusin, informacion mbi simptomay dhe Sinjalet e Shëndetit Publik.

Në postimin e vet, Google pretendon se përhapja e Zikës ka çuar në rritjen prej 3000% të interesit për kërkimin e tij në rang global që nga Nëntori.

 

/Publikuar nga Mashable.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale