Gjumi i tepërt rrit shanset për një vdekje të hershme

Gjumi i tepërt rrit shanset për një vdekje të hershme


Të flesh më shumë se tetë orë në natë mund të sjell një vdekje të hershme, kështu sugjeron një kërkim i ri.

Një studim nga Universiteti Keele ka gjetur se njerëzit të cilët flenë shumë mund të vuajnë një ç’rregullim serioz që pengon frymëmarrjen dhe rrit rrezikun për sëmundjen e zemrës.

“Studimi ynë ka një ndikim të rëndësishëm të shëndetit publik dhe tregon se gjumi i tepërt është një shënues i rrezikut të lartë kardiovaskular,” thotë Dr. Chun Shing Kwok, i cili punon pranë Universitetit Keele.

Shkencëtarët zbuluan se një gjumë që zgjat 10 orë lidhet me 30% rrezik për një vdekje më të hershme, krahasuar me një gjumë që zgjat 7 orë.

Studimi zbuloi gjithashtu një rritje të rrezikut nga vdekshmëria në tru me 56% dhe 49% rritje të rrezikut të vdekshmërisë kardiovaskulare për ata që flinin më shumë se tetë orë.

Studimi gjithashtu zbuloi se një gjumë “i varfër” lidhet me 44% më shumë rrezik për sëmundjen koronare të zemrës.

Njëkohësisht, dhe një studim nga Universiteti Glasgow zbuloi se sasia e pamjaftueshme e gjumit mund të jetë vendimtare për shëndetin tuaj mendor.

Mungesa e oksigjenit e shkaktuar nga mungesa e gjumit, prek rajone të ndryshme të trurit tuaj, të cilat kanë një rol të rëndësishëm në ruajtjen e kujtesës.

Duhet të tregoheni të kujdesshëm me rutinën tuaj të gjumit, sepse në të kundërt do të hasni luhatje të humorit dhe nivel të ulët të lumturisë.

/Independent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0