Gjermania kërkon hetim ndaj Facebook, për postime që nxisin urrejtjen - Business Magazine Albania

Gjermania kërkon hetim ndaj Facebook, për postime që nxisin urrejtjen


Prokurorët gjermanë po hetojnë Mark Zuckerberg dhe drejtuesit e tjerë të Facebook, tha të premten një zëdhënës i zyrës së prokurorit në Mynih, pas një ankese duke pretenduar se kompania po thyen ligjet kombëtare kundër gjuhës së urrejtjes dhe se po dështon për të hequr postimet raciste.

Zëdhënësi nuk pranoi të japë hollësi të tjera. Avokati gjerman Chan-jo Jun kishte paraqitur një ankesë me prokurorët në qytetin bavarez në shtator dhe kërkuan që drejtuesit e Facebook të detyroheshin të ishin në përputhje me ligjet e fjalëve anti-urrejtje dhe fshirjes së postimeve raciste apo të dhunshme nga faqja e saj.

Rregullat e Facebook ndalojnë ngacmimin, talljen dhe gjuhën kërcënuese, por kritikët thonë se kjo nuk është e mjaftueshme për zbatimin e tyre dhe nuk kanë arritur të ndalojnë postimet kërcënuese në rrjetin social gjatë një fluksi të emigrantëve në Evropë.

Ankesa e Jun iu drejtua themeluesit të Facebook dhe shefit ekzekutiv Mark Zuckerberg dhe nëntë menaxherëve të tjerë të kompanisë, duke përfshirë edhe Zyrtaren Kryesore Operative Sheryl Sandberg.

Facebook tha se nuk e ka shkelur ligjin gjerman dhe është duke punuar për të lufuar “gjuhën e urrejtjes” online.

Jun ka përpiluar një listë të 438 postimeve që janë të shënuara si të papërshtatshme, por nuk janë fshirë gjatë vitit të kaluar. Ato përfshijnë atë që disa mund t’a konsiderojnë thjesht “zemërime politike” por edhe shembuj të qartë të fjalëve raciste apo thirrjes për urrejtje me referenca për genocidin e epokës tonë.

Burimi: reuters.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0