Gjërat që nuk duhet të bëni kurrë, kur jeni në një shtet të huaj - Business Magazine Albania

Gjërat që nuk duhet të bëni kurrë, kur jeni në një shtet të huaj


Ne jemi të gjithë të vetëdijshëm për faktin se gjatë vizitës në një vend të huaj, duhet t’i bindemi traditave të caktuara lokale dhe rregullave të përbashkëta.

Rusi: Mos jepni një numër çift lulesh si dhuratë.

Rusët sjellin një numër çift lulesh vetëm për shërbime përkujtimore dhe funerale. Një buqetë e duhur për një rast të lumtur do të përbëhet nga një numër tek lulesh.

Kili: Mos hani asgjë me gishta – Sjellja ka rëndësi në këtë vend.

Lexoni: Si përdorimi i gjesteve të duarve iu ndihmon të kaloni frikën nga të folurit në publik?

Singapor: Kini kujdes me gjobat.

Është e ndaluar ushqyerja e zogjve, të pështysh apo të hedhësh ndonjë mbeturinë në rrugë apo të hash në transportin publik.

Indi: Është i ndaluar kontakti fizik në rrugë – Sjellje të tilla në publik mund t’iu çojnë në burg.

Japoni:

  • Nuk pranohen këshilla.
  • Nuk pranohen përqafimet në publik.
  • Bëni atë që bëjnë vendasit.

Meksikë: Mos i merrni gjërat personale. – Meksikanët kanë shumë qejf të bëjnë humor dhe nuk humbasin asnjë rast për të bërë shaka.

Provoni gjëra të reja. – Vendasit do t’i vlerësojnë shumë përpjekjet tuaja për të folur gjuhën e tyre apo angazhimin për t’u përshtatur me traditat e tyre.

Zelanda e Re: Mos bëni kurrë shaka rreth rugbi, filmit “The lord of the rings” apo për Mbretëreshën e Mbretërisë së Bashkuar. – Vendasin i marrin këto gjëra shumë seriozisht.

Mos u habisni nëse shihni shumë njerëz zbathur në Zelandën e Re.

Norvegji: Mos bëni pyetje në lidhje me kishat. – Kjo mund të merret si mungesë respekti. Shumë njerëz në Norvegji nuk shkojnë në kishë.

Mos prisni formalitete – Zakonisht njerëzit flasin në mënyrë jozyrtare dhe ju drejtohen njëri tjetrit me emrin e tyre.

Lexoni: PËRRETH BOTËS ME 24 GJESTE TË DUARVE

Turqi: Mos ju drejtoni njerëzve me shenjën “OK” – Kjo konsiderohet si gjest i pahijshëm.

Përpiquni të mos pini shumë. – Të qenit i pirë në publik konsiderohet si diçka e turpshme.

Mos shfryni hundët apo të kruani dhëmbët, veçanërisht në restorant apo bare.

Mbretëria e Bashkuar: Mos dilni nga radha. – Njerëzit do ju gjykojnë.

Mos i pyesni njerëzit sesa ata fitojnë. – Kjo nuk është një temë e mirë për diskutim.

Irlandë: Mos u përpiqni të ngjani si njerëzit irlandezë. – Në Irlandë nuk ka ndonjë theks irlandez.

Ata e dallojnë dhe e ndajnë theksin në bazë të rajonit nga vijnë.

Mos jini kurnac – Ju nuk mund të filloni natën në një bar, nëse nuk keni para mjaftueshëm për të blerë birrat.

Gjermani: Mos përdorni gjeste përshëndetjeje naziste – Ky konsiderohet një krim dhe ju mund të ndëshkoheni.

Mos i ngulni sytë njerëzve. – Vetëm njerëzit e paedukuar dhe me probleme mund ta bëjnë këtë.

Mos u përpiqni të dukeni shumë miqësorë – Gjermanët kanë nevojë për kohë për t’u mësuar me njerëzit e rinj.

Mos uroni asnjë person përpara ditës së tyre të ditëlindjes. – Gjermanët janë shumë supersticiozë për këtë. Ata besojnë se është një shenjë e keqe dhe madje besojnë se mund të vdesin përpara ditës speciale.

Kenia: Mos tregoni mungesë respekti për fenë – Shumica e vendasve janë shumë besimtarë

Kini durim – Asgjë nuk ndodh këtu sipas orareve.

Mos thërrisni asnjë person me emrin e tij/të saj, nëse ky person nuk ju është referuar më përpara në këtë mënyrë.

Lexoni: 6 këshilla të gjuhës së trupit që kushdo duhet t’i dijë

Malajzi: Mos prekni kokën e askujt – Mos i prekni kokën askujt në mënyrë miqësorë, veçanërisht bebeve. Koniderohet si gjëja më e frikshme.

Kore: Përdorini të dyja duart kur jepni para. – Kur u jepni gjëra njerëzve, sidomos para, koreanët përdorin të dyja duart. Konsiderohet si një shenjë respekti.

burimi: BrightSide

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0