Gjërat që nuk duhet të bëni kurrë, kur jeni në një shtet të huaj


Ne jemi të gjithë të vetëdijshëm për faktin se gjatë vizitës në një vend të huaj, duhet t’i bindemi traditave të caktuara lokale dhe rregullave të përbashkëta.

Rusi: Mos jepni një numër çift lulesh si dhuratë.

Rusët sjellin një numër çift lulesh vetëm për shërbime përkujtimore dhe funerale. Një buqetë e duhur për një rast të lumtur do të përbëhet nga një numër tek lulesh.

Kili: Mos hani asgjë me gishta – Sjellja ka rëndësi në këtë vend.

Lexoni: Si përdorimi i gjesteve të duarve iu ndihmon të kaloni frikën nga të folurit në publik?

Singapor: Kini kujdes me gjobat.

Është e ndaluar ushqyerja e zogjve, të pështysh apo të hedhësh ndonjë mbeturinë në rrugë apo të hash në transportin publik.

Indi: Është i ndaluar kontakti fizik në rrugë – Sjellje të tilla në publik mund t’iu çojnë në burg.

Japoni:

  • Nuk pranohen këshilla.
  • Nuk pranohen përqafimet në publik.
  • Bëni atë që bëjnë vendasit.

Meksikë: Mos i merrni gjërat personale. – Meksikanët kanë shumë qejf të bëjnë humor dhe nuk humbasin asnjë rast për të bërë shaka.

Provoni gjëra të reja. – Vendasit do t’i vlerësojnë shumë përpjekjet tuaja për të folur gjuhën e tyre apo angazhimin për t’u përshtatur me traditat e tyre.

Zelanda e Re: Mos bëni kurrë shaka rreth rugbi, filmit “The lord of the rings” apo për Mbretëreshën e Mbretërisë së Bashkuar. – Vendasin i marrin këto gjëra shumë seriozisht.

Mos u habisni nëse shihni shumë njerëz zbathur në Zelandën e Re.

Norvegji: Mos bëni pyetje në lidhje me kishat. – Kjo mund të merret si mungesë respekti. Shumë njerëz në Norvegji nuk shkojnë në kishë.

Mos prisni formalitete – Zakonisht njerëzit flasin në mënyrë jozyrtare dhe ju drejtohen njëri tjetrit me emrin e tyre.

Lexoni: PËRRETH BOTËS ME 24 GJESTE TË DUARVE

Turqi: Mos ju drejtoni njerëzve me shenjën “OK” – Kjo konsiderohet si gjest i pahijshëm.

Përpiquni të mos pini shumë. – Të qenit i pirë në publik konsiderohet si diçka e turpshme.

Mos shfryni hundët apo të kruani dhëmbët, veçanërisht në restorant apo bare.

Mbretëria e Bashkuar: Mos dilni nga radha. – Njerëzit do ju gjykojnë.

Mos i pyesni njerëzit sesa ata fitojnë. – Kjo nuk është një temë e mirë për diskutim.

Irlandë: Mos u përpiqni të ngjani si njerëzit irlandezë. – Në Irlandë nuk ka ndonjë theks irlandez.

Ata e dallojnë dhe e ndajnë theksin në bazë të rajonit nga vijnë.

Mos jini kurnac – Ju nuk mund të filloni natën në një bar, nëse nuk keni para mjaftueshëm për të blerë birrat.

Gjermani: Mos përdorni gjeste përshëndetjeje naziste – Ky konsiderohet një krim dhe ju mund të ndëshkoheni.

Mos i ngulni sytë njerëzve. – Vetëm njerëzit e paedukuar dhe me probleme mund ta bëjnë këtë.

Mos u përpiqni të dukeni shumë miqësorë – Gjermanët kanë nevojë për kohë për t’u mësuar me njerëzit e rinj.

Mos uroni asnjë person përpara ditës së tyre të ditëlindjes. – Gjermanët janë shumë supersticiozë për këtë. Ata besojnë se është një shenjë e keqe dhe madje besojnë se mund të vdesin përpara ditës speciale.

Kenia: Mos tregoni mungesë respekti për fenë – Shumica e vendasve janë shumë besimtarë

Kini durim – Asgjë nuk ndodh këtu sipas orareve.

Mos thërrisni asnjë person me emrin e tij/të saj, nëse ky person nuk ju është referuar më përpara në këtë mënyrë.

Lexoni: 6 këshilla të gjuhës së trupit që kushdo duhet t’i dijë

Malajzi: Mos prekni kokën e askujt – Mos i prekni kokën askujt në mënyrë miqësorë, veçanërisht bebeve. Koniderohet si gjëja më e frikshme.

Kore: Përdorini të dyja duart kur jepni para. – Kur u jepni gjëra njerëzve, sidomos para, koreanët përdorin të dyja duart. Konsiderohet si një shenjë respekti.

burimi: BrightSide

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale