Si përdorimi i gjesteve të duarve iu ndihmon të kaloni frikën nga të folurit në publik? - Business Magazine Albania

Si përdorimi i gjesteve të duarve iu ndihmon të kaloni frikën nga të folurit në publik?


A e mbani mend herën e parë të të folurit të publik, kur duart tuaja filluan të djersitnin në momentin që ishit në prapaskenë dhe akoma më shumë kur qëndronit në skenë?

Truri juaj në ato momente është bosh, sepse jeni të shqetësuar se mos dukeni i çuditshëm, audienca mund të mos e pëlqejë përmbajtjen tuaj dhe mos tërhiqet nga të folurit tuaj. Pikërisht fokusi i shumtë në audiencën tuaj do iu bëjë të ndiheni të shqetësuar dhe të frikësuar!

Njerëzit me besim në vetvete nervozohen gjithashtu, por ata dinë sesi të “gënjejnë” trurin e tyre

Në një eksperiment njerëzit u ndanë në 3 grupe, me shkallë të ndryshme kufizimi. Është zbuluar se sa më shumë të lirë për të lëvizur të jenë njerëzit, duke pasur gjeste të natyrshme, aq më të rrjedhshëm bëhen. Nuk është e vështirë të imagjinohet. Pasi mund të gjeni fjalët e duhura lehtësisht, ju me shumë gjasa do të panikoheni më pak. Dhe duke përdorur gjestet e duarve po e zhvendosni fokusin nga publiku te vetja.

Më poshtë janë disa gjeste të zakonshme të dorës që ju mund t’i përfshini në fjalimin tuaj me lehtësi.

Listimi (1/2/3)

Le të fillojmë me atë më të lehtën! Përdorni dorën tuaj për të treguar numrin përkatës kur thoni shenja të 1,2,3. Kjo gjithashtu mund të ndihmojë lexuesit tuaj të ndjekin rrjedhën tuaj më me lehtësi!
Ndalimi

Kur doni që dikush të ndalojë së foluri, ju mund ta ndaloni atë duke bërë këtë gjest. Kjo gjithashtu ndihmon për t’i shtuar autoritetin audiencës suaj gjithashtu. Është mjaft e fuqishme!

 

Përdormi i “unë”

Për të shtuar më shumë kontaktin personal në fjalimin tuaj, ju mund të tregoni apo të vendosni duart në drejtim të gjoksit tuaj, kur flisni për diçka në lidhje me veten tuaj.

Tregimi i përmasave

Kur flisni për diçka dhe përshkruani madhësinë / shkallën e tyre, ju mund të përdorni dorën tuaj për të treguar nivelin apo madhësinë përkatëse, si e vogël, e madhe, e mesme. Për shembull, kur përshruani diçka që është e madhe, sillini duart tuaja për të treguar hapësirën e madhe që duhet.

 

burimi: lifehack.org

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0