Si përdorimi i gjesteve të duarve iu ndihmon të kaloni frikën nga të folurit në publik?


A e mbani mend herën e parë të të folurit të publik, kur duart tuaja filluan të djersitnin në momentin që ishit në prapaskenë dhe akoma më shumë kur qëndronit në skenë?

Truri juaj në ato momente është bosh, sepse jeni të shqetësuar se mos dukeni i çuditshëm, audienca mund të mos e pëlqejë përmbajtjen tuaj dhe mos tërhiqet nga të folurit tuaj. Pikërisht fokusi i shumtë në audiencën tuaj do iu bëjë të ndiheni të shqetësuar dhe të frikësuar!

Njerëzit me besim në vetvete nervozohen gjithashtu, por ata dinë sesi të “gënjejnë” trurin e tyre

Në një eksperiment njerëzit u ndanë në 3 grupe, me shkallë të ndryshme kufizimi. Është zbuluar se sa më shumë të lirë për të lëvizur të jenë njerëzit, duke pasur gjeste të natyrshme, aq më të rrjedhshëm bëhen. Nuk është e vështirë të imagjinohet. Pasi mund të gjeni fjalët e duhura lehtësisht, ju me shumë gjasa do të panikoheni më pak. Dhe duke përdorur gjestet e duarve po e zhvendosni fokusin nga publiku te vetja.

Më poshtë janë disa gjeste të zakonshme të dorës që ju mund t’i përfshini në fjalimin tuaj me lehtësi.

Listimi (1/2/3)

Le të fillojmë me atë më të lehtën! Përdorni dorën tuaj për të treguar numrin përkatës kur thoni shenja të 1,2,3. Kjo gjithashtu mund të ndihmojë lexuesit tuaj të ndjekin rrjedhën tuaj më me lehtësi!
Ndalimi

Kur doni që dikush të ndalojë së foluri, ju mund ta ndaloni atë duke bërë këtë gjest. Kjo gjithashtu ndihmon për t’i shtuar autoritetin audiencës suaj gjithashtu. Është mjaft e fuqishme!

 

Përdormi i “unë”

Për të shtuar më shumë kontaktin personal në fjalimin tuaj, ju mund të tregoni apo të vendosni duart në drejtim të gjoksit tuaj, kur flisni për diçka në lidhje me veten tuaj.

Tregimi i përmasave

Kur flisni për diçka dhe përshkruani madhësinë / shkallën e tyre, ju mund të përdorni dorën tuaj për të treguar nivelin apo madhësinë përkatëse, si e vogël, e madhe, e mesme. Për shembull, kur përshruani diçka që është e madhe, sillini duart tuaja për të treguar hapësirën e madhe që duhet.

 

burimi: lifehack.org

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale