Gazsjellësi TAP drejt përmbylljes - Business Magazine Albania

Gazsjellësi TAP drejt përmbylljes


Projekti privat më i madh në vend po shkon drejt përfundimit. Konsorciumi TAP AG bën të ditur se rreth 98% e shtrimit të tubacionit në Greqi dhe Shqipëri ka përfunduar.

Sipas deklaratës, “750 km nga 765 km në total (rreth 98 për qind të rrugës tonë në Greqi dhe Shqipëri) tani janë ulur në brazdë. TAP do të ndihmojë integrimin dhe diversifikimin e furnizimit të energjisë në Europë dhe përmirësimin e sigurisë së energjisë”.

Konsorciumi TAP AG është angazhuar në ndërtimin e gazsjellësit që do të transportojë gazin nga fusha e Shah Deniz, Azerbajxhan në Europë.

Vlera totale e invesitmit arrin në 4.5 miliardë euro, duke e bërë atë mes projekteve prioritare të Europës në fushën e energjisë.

Tubacioni, lidhet me tubacionin e gazit natyror Trans Anatolian (TANAP) në kufirin turko-grek, duke kaluar përmes Greqisë, Shqipërisë dhe Detit Adriatikderi në jug të Italisë.

Pak ditë më parë përfundoi me sukses lidhja e dy gazsjellësve TAP dhe TANAP.

TAP ka një gjatësi 878 kilometra (Greqi 550 kilometra, Shqipëria 215 kilometra, Deti Adriatik 105 kilometra, dhe Italia 8 kilometra).

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0