Gautam Adani bëhet personi i tretë më i pasur në botë. Hera e parë për një aziatik - Business Magazine Albania

Gautam Adani bëhet personi i tretë më i pasur në botë. Hera e parë për një aziatik

Manjati indian Gautam Adani është emëruar personi i tretë më i pasur në botë me një pasuri të vlerësuar prej 137 miliardë dollarësh dhe bëhet personi i parë aziatik që hyn në treshen e parë të të pasurve në botë.

Adani, 60 vjeç, i cili themeloi konglomeratin e minierave në energji “Adani Group” pas braktisjes së universitetit, u rendit në vendin e tretë në Indeksin e Miliarderëve të Bloomberg të përditësuar çdo ditë.

Pasuria e tij është rritur me 61 miliardë dollarë deri më tani, sipas indeksit, pasi vlera e tregut të shumë prej kompanive të tij është rritur. Shumë nga bizneset e tij janë të përfshira në gazin natyror, minierat e qymyrit dhe prodhimin e energjisë elektrike dhe ka të ngjarë të kenë përfituar nga rritja globale e çmimit të energjisë.

Lexo edhe: Njihuni me 19-vjeçarin miliarder, ka nënshkruar tre kontrata me vlerë që mund të arrijë në 110 milionë dollarë

Adani zuri vendin e tretë pas tejkalimit të Bernard Arnault, miliarderi francez që zotëron pjesën më të madhe të portofolit të markës luksoze LVMH. Pasuria e Arnault ka rënë me 42 miliardë dollarë deri më tani këtë vit në 136 miliardë dollarë.

Të gjithë miliarderët në top 10, përveç Adanit, kanë përjetuar rënie të pasurisë së tyre këtë vit – pasi kanë bërë fitime masive gjatë krizës së Covid.

Të vetmit njerëz më të pasur se Adani janë shefi i Tesla-s, Elon Musk me një pasuri të vlerësuar prej 251 miliardë dollarësh dhe Jeff Bezos i Amazon me 153 miliardë dollarë.

Konglomerati i Adanit zotëron operatorin më të madh të portit detar dhe aeroportit të sektorit privat të Indisë, si dhe një minierë të madhe qymyrguri në Queensland, Australi. Kompania është përballur me kritika të ashpra për ndikimin e saj mjedisor në Barrierën e Madhe, si dhe përdorimin e miliarda litra ujë në vit.

The Guardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0