"Garazh në #Diplohack", eventi i radhës i Garazh

“Garazh në #Diplohack”, eventi i radhës i Garazh


Ambasada e Holandës në Shqipëri dhe Instituti Shqiptar i Shkencave do të mirëpresin një #DiploHack mbi “Zërin i Shoqërisë Civile- Përdorimi i Të Dhënave Publike për të Fuqizuar Përfaqësimin e Shoqërisë Civile’. Ftohen t’i bashkohen eventit përfaqësuesë të shoqërisë civile, gazetarë, programuesë, diplomatë dhe sipërmarrës socialë.

Një #DiploHack kombinon ekspertizën specifike dhe gamën e zotësive të OJQ-ve, sipërmarrësve socialë, zhvilluesve dhe dizenjuesve të teknologjisë dhe ato të diplomatëve, gazetarëve, akademikëve dhe bizneseve për të “hakuar” problemet dhe për të prezantuar zgjidhje inovative.

Ekipet e vogla të përbëra nga përfaqësuesë të shoqërisë civile, një diplomat dhe një programues do të punojnë së bashku për 24 orë për të gjetur rrugëzgjidhje kreative për t’i bërë të dhënat publike të disponueshme për shoqërinë civile. Për herë të parë, do të keni mundësinë të punoni me individë dhe diplomatë të mirënjohur.

Ekipi me idenë më të mirë do të shpallet fitues i Çmimit DiploHack Tirana Award.

Në kuadër të mbajtjes së presidencës së Bashkimit Evropian nga Holanda për gjysmën e parë të 2016-ës, kjo e fundit synon të krijojë më shumë dialog ndërmjet qytetarëve dhe qeverive brenda BE-së. Transparenca dhe të Dhënat Publike luajnë një rol të rëndësishëm në të mirë të debatit konstruktiv publik.

Programi:

29 Janar: 17-18:30 DiploHack: Prezantimi i Sfidave

30 Janar: 10-18:00 DiploHack

30 Janar: 19-22:00 Ceremonia e DiploHack Tirana Award

Për më shumë informacione mund të klikoni në https://www.facebook.com/events/549680045209887/

Të Martën, 26 janar, ora 6:00 PM – 7:30 PM

Godina e Inovacionit
Rruga Papa Gjon Pali II
Tirana, Tirana

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0