"Garazh në #Diplohack", eventi i radhës i Garazh

“Garazh në #Diplohack”, eventi i radhës i Garazh


Ambasada e Holandës në Shqipëri dhe Instituti Shqiptar i Shkencave do të mirëpresin një #DiploHack mbi “Zërin i Shoqërisë Civile- Përdorimi i Të Dhënave Publike për të Fuqizuar Përfaqësimin e Shoqërisë Civile’. Ftohen t’i bashkohen eventit përfaqësuesë të shoqërisë civile, gazetarë, programuesë, diplomatë dhe sipërmarrës socialë.

Një #DiploHack kombinon ekspertizën specifike dhe gamën e zotësive të OJQ-ve, sipërmarrësve socialë, zhvilluesve dhe dizenjuesve të teknologjisë dhe ato të diplomatëve, gazetarëve, akademikëve dhe bizneseve për të “hakuar” problemet dhe për të prezantuar zgjidhje inovative.

Ekipet e vogla të përbëra nga përfaqësuesë të shoqërisë civile, një diplomat dhe një programues do të punojnë së bashku për 24 orë për të gjetur rrugëzgjidhje kreative për t’i bërë të dhënat publike të disponueshme për shoqërinë civile. Për herë të parë, do të keni mundësinë të punoni me individë dhe diplomatë të mirënjohur.

Ekipi me idenë më të mirë do të shpallet fitues i Çmimit DiploHack Tirana Award.

Në kuadër të mbajtjes së presidencës së Bashkimit Evropian nga Holanda për gjysmën e parë të 2016-ës, kjo e fundit synon të krijojë më shumë dialog ndërmjet qytetarëve dhe qeverive brenda BE-së. Transparenca dhe të Dhënat Publike luajnë një rol të rëndësishëm në të mirë të debatit konstruktiv publik.

Programi:

29 Janar: 17-18:30 DiploHack: Prezantimi i Sfidave

30 Janar: 10-18:00 DiploHack

30 Janar: 19-22:00 Ceremonia e DiploHack Tirana Award

Për më shumë informacione mund të klikoni në https://www.facebook.com/events/549680045209887/

Të Martën, 26 janar, ora 6:00 PM – 7:30 PM

Godina e Inovacionit
Rruga Papa Gjon Pali II
Tirana, Tirana

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0