G7 “rivalizon” haptazi Kinën. 600 miliardë dollarë për infrastrukturën në vendet e varfëra - Business Magazine Albania

G7 “rivalizon” haptazi Kinën. 600 miliardë dollarë për infrastrukturën në vendet e varfëra

Grupi i G7, shtatë vendeve të industrializuara të botës njoftuan përpjekjen e tyre të ardhshme për të rivalizuar projektin infrastrukturor të Kinës, Iniciativa e Brezit dhe Rrugës, duke rritur me 600 bilion dollarë fondet për projektet infrastrukturore në vendet e varfëra.

Partneriteti për Infrastrukturën dhe Investimet Globale, i zbuluar me bujë nga Presidenti i SHBA Joe Biden dhe aleatët e G7 nga Kanadaja, Gjermania, Italia, Japonia dhe Bashkimi Evropian, synon të mbushë një boshllëk të madh të mbetur, pasi Kina komuniste përdor ndikimin e saj ekonomik për të shtrirë tentakulat diplomatike në skajet më të largëta të botës.

Biden tha se objektivi ishte që Shtetet e Bashkuara të sillnin 200 miliardë dollarë në tryezë, ndërsa pjesa tjetër e G7 do të kontribuonte pjesën e mbetur prej 400 miliardë dollarësh brenda 2027-ës.

Lexo edhe: “Goditje” tjetër për Moskën. G7 vendos çmim tavan për naftën ruse

Presidenti Biden e bëri të qartë se ky program nuk ishte ndihmë apo bamirësi, ndërsa pas saj qëndron rëndësia gjeostrategjike dhe se “sigurojnë kthime për të gjithë, duke përfshirë popullin amerikan dhe njerëzit e të gjitha kombeve tona”.

Në mbarë botën, roli i rivalëve demokratikë të Kinës është “një shans për ne që të ndajmë vizionin tonë pozitiv për të ardhmen” dhe për vendet e tjera që “të shohin vetë përfitimet konkrete të partneritetit me demokracitë”, tha ai.

Ndryshe nga nisma shtetërore e Kinës, financimi i propozuar i G7 do të varet kryesisht nga gatishmëria e kompanive private për të kryer investime masive dhe për këtë arsye nuk është e garantuar.

Sipas zyrtarëve amerikanë, megjithatë, kjo është një gjë e mirë.

Në këtë skenar kapitalist kundër komunist, thonë zyrtarët amerikanë, vendet përfituese do të jenë në gjendje të shmangin kurthe të borxhit dhe taktika të tjera të armëve të forta që supozohet se përdoren nga kinezët.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0