Fullani akuzon bankat e huaja - Business Magazine Albania

Fullani akuzon bankat e huaja


Guvernatori Ardian Fullani leshon alarmin se sjellja e bankave te huaja ne Shqiperi, qe u diktua nga masat shtrenguese te Bashkimit Europian po demton rende ekonomine.

Ne nje fjalim te mbajtur ne forumin e Vjenes, kreu i Bankes Qendrore ka listuar pasojat e thella negative, qe keto masa kane sjelle sakaq ne ekonomine shqiptare.

“Rregullat mbikeqyrese te BE-se dhe kerkesat per grupet financiare ne lidhje me rrezikun, se bashku me qasjen ne te cilen ato zbatohen, po vendosin shtrengesa domethenese mbi ekonomite tona dhe eficiencen e politikes monetare. Ne menyre me te drejtperdrejte, kemi verejtur nje ulje te ndermjetesimit financiar, qe vjen per shkak te procedurave te shtrenguara te huadhenies, madje edhe per ekonomi apo sektore qe kane patur ecuri te mire gjate krizes. Si rrjedhoje, kjo u reflektua ne frenim te investimeve dhe ulje te dinamikes se ekonomise shqiptare, si ne sektorin publik ashtu edhe ne ate privat”, u shpreh Fullani.

Por me tone gati shqetesuese, kreu i Bankes Qendrore ka paralajmeruar se keto pasoja negative mund te thellohen edhe me tej nga masat e reja qe po ndermerr BE.

“Nga kerkimet tona tregohet se shtrengimi i metejshem i kreditimit, per shkak te reformave ligjore qe po ndermerren, mund te sjelle nje efekt te rendesishem jo vetem mbi aktivitetin ekonomik, por edhe mbi cilesine e aseteve te bankave tregtare, ne veçanti ne situaten e kredive me probleme. Perkeqesimi i aktivitetit ekonomik do te vijonte kryesisht ne te njejten menyre, duke çuar ne perkeqesimin e raportit te kredive me probleme, ne fitime me te uleta te bankave dhe kufizime me te medha te kapitalit, se bashku me rritje me te ngadalte”, u shpreh Fullani.

Vitin e kaluar, kredia per sektorin privat ra me 2.2 per qind nderkohe qe ne tre muajt e pare te ketij viti ritmet e renies u thelluan. Ne qershor, Bashkimi Europian pritet te publikoje vleresimin e radhes mbi gjendjen e grupeve bankare te Eurozones, perfshire ato qe jane ne Shqiperi.

Nese rezultatet do te kerkojne masa te tjera shtrenguese, shqetesimi i paralajmeruar edhe nga FMN eshte se bankat e huaja ne vend mund te tkurrin me ritme me te thella kredine duke fundosur me shume ekonomine.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0