Fraza me 3 fjalë që mund t’ju ndihmojë të merrni vendime më shpejt, sipas Jeff Bezos


“Kundërshto dhe përkushtohu”.

Sipas Jeff Bezos, themeluesi dhe CEO i Amazon, kjo frazë është çelësi për të qenë sa më efektiv.  

Bezos vazhdimisht i rikujton stafit se ata kurrë nuk duhet të jenë të vetëkënaqur me suksesin e tyre.

Ai shkruan:

“Nëse keni bindje në një drejtim të caktuar edhe nëse nuk ka pasoja është mirë të thuhet, ‘Ne nuk jemi dakord sepse kemi mendime të ndryshme. Gjejmë një zgjidhje të thjeshtë? Kundërshto dhe përkushtohu. Në momentin qe e thoni këtë, bashkëbiseduesi nuk do të jetë i sigurt për përgjigjen, por gjithsesi do të thotë Po”.

Mospajtimi dhe përkushtimi është përdorur si strategji nga Amazon edhe për shitjen e produkteve si Alexa dhe Echo. Kushdo që punon me një produkt të ri duhet të ndajë mendimin e tij.

Amazon e përshkruan kështu këtë parim:

“Drejtuesit janë të detyruar të sfidojnë vendimet kur nuk janë dakord me to, edhe pse kjo është disi jo e sjellshme apo e lodhshme. Drejtuesit kanë bindje dhe janë të palëkundur. Ata nuk bëjnë kompromise për hatër të kohezionit social. Kur merret një vendim, ata  përkushtohen plotësisht”.

/BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale