Franca tentoi në krijimin e një rivali ndaj Netflix, por dështoi. Mësimet që duhen nxjerrë - Business Magazine Albania

Franca tentoi në krijimin e një rivali ndaj Netflix, por dështoi. Mësimet që duhen nxjerrë

Dy vjet më parë fola me Thomas Follin, menaxherin e përgjithshëm të Salto, një bashkëpunim ambicioz nga transmetuesit më të mëdhenj televizivë të Francës për të krijuar një konkurrent vendas të Netflix. Pas 2.5 vitesh pazaresh burokratike, shërbimi më në fund u lançua në tetor 2020, më shumë se 6 vjet pasi mbërriti Netflix dhe ktheu përmbys zakonet e shikimit të vendit.

Më 20 janar, një nga tre transmetuesit që zotërojnë Salto votoi për t’u tërhequr, duke “e vrarë” idenë pasi dy partnerët e tjerë treguan se planifikojnë të bëjnë të njëjtën gjë. Zhdukja e Saltos është pjesë e një trazire më të madhe në tregun televiziv francez.

OCS, shërbimi i televizionit me pagesë i krijuar nga gjigandi i telekomit Orange, po i shitet Canal+. OCS është ndoshta më i njohur si vendi për të parë shfaqjet e HBO në Francë. Por marrëveshja e OCS me HBO skadoi në fund të vitit 2022 dhe nuk u rinovua sepse kompania mëmë e HBO, Warner Discovery, po përgatit nisjen e shërbimit të saj të transmetimit në Francë në 2024 (ndoshta!).

Përtej të qenit një dëm për shikuesit, kjo turbullirë ofron disa mësime kritike.

Lexo edhe: Netflix prej Nëntorit, një version i ri që kushton më lirë

Salto nuk është “vdiq” si ide sepse dështoi plotësisht, por më tepër për shkak të makinacioneve të korporatave midis partnerëve që nuk mund të përqafonin kurrë plotësisht vlerën e bashkëpunimit mbi konkurrencën. Përballë përçarjes, këta zyrtarë në detyrë kanë luftuar për të reaguar dhe përshtatur, dhe si rezultat, Netflix po ha drekën e tyre.

Kjo sjell një mësim të dytë. Sovraniteti teknik është një temë e madhe në Francë. Por industria franceze televizive tani është në thelb në mëshirën e lojtarëve amerikanë, si platformat e transmetimit ashtu edhe krijuesit e përmbajtjes. Çfarëdo planesh që transmetuesit francezë të krijojnë në muajt e ardhshëm, ata ka të ngjarë të jenë të dënuar të jenë lojtarë të dorës së dytë në tregun e tyre vendas.

Transformimi dixhital është gjithmonë i vështirë për zyrtarët aktualë. Industria televizive e Francës po ofron një shembull të qartë se si të gaboni në gjithçka./ French Tech Journal 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0