Fokusi i ri i Apple! Çfarë po planifikon kompania e mirënjohur - Business Magazine Albania

Fokusi i ri i Apple! Çfarë po planifikon kompania e mirënjohur

Së fundmi bëhet e ditur se Apple po eksploron zhvillimin e ‘robotëve në shtëpi’ si sipërmarrja e saj e ardhshme e madhe.

Sipas Business Insider, gjigandi i teknologjisë Apple po e zhvendos fokusin e tij drejt një zone të re zhvillimi. Kjo vjen pas një periudhe të vështirë për Apple, me kompaninë që anuloi planet e saj për të zhvilluar një makinë vetë-drejtuese, për të cilën kishte punuar për vite me radhë.

Apple është goditur gjithashtu nga një padi ‘antitrust’ nga Departamenti i Drejtësisë. Padia përfshin pretendime se kompania mori masa që do të kufizonin funksionalitetin e përdoruesit jashtë platformave të saj, duke i detyruar në mënyrë efektive përdoruesit të blinin produktet e Apple

Kjo nuk është e gjitha, kompania gjithashtu është duke u përballur me një rënie në shitjet e iPhone në Kinë dhe një gjobë prej 1.8 miliardë dollarësh nga BE për shkeljen e rregullave mbi transmetimin e muzikës.

Tani, kompania po kërkon të lëvizë në një drejtim të ri dhe të eksplorojë ide të reja. Kjo ka përfshirë zhvendosjen e fokusit të saj në zhvillimin e AI pasi konkurrentët e saj në Google, Microsoft dhe OpenAI, të gjithë shkojnë përpara në këtë fushë.

Por një mundësi tjetër është kërkimi i robotikës, të cilën thuhet se filloi ta hetojë në vitin 2019. Doug Field, i cili tani është një drejtues ekzekutiv në Ford, drejtoi projektin i cili po eksploronte gjëra të tilla si dronët e qetë që mund të përdoren në ambiente të mbyllura.

Pas largimit të Field nga kompania në vitin 2021, divizioni i robotikës i Apple u përqendrua më shumë në produktet vendase, sipas Bloomberg. Për të qenë të qartë, megjithatë, kjo është ende në një fazë kryesisht teorike të zhvillimit dhe nuk është e qartë nëse ndonjë pajisje vendase e prodhuar nga Apple do të arrijë deri në tregjet e konsumit.

Megjithatë, ka shenja se kompania po orientohet drejt kësaj. Burimet kanë pohuar se sistemi operativ për makinën e mundshme vetë-drejtuese, përkatësisht SafetyOS, mund të ripërdoret për robotë.

Bloomberg gjithashtu ka raportuar se të paktën një inxhinier i cili më parë ka punuar në projektin fatkeq të makinave është zhvendosur në divizionin e robotikës. Sa i përket vetë robotikës në shtëpi, ato nuk janë një fushë e re zhvillimi. Nuk është e qartë saktësisht se çfarë mund të rezultojnë zhvillimet e robotikës shtëpiake të Apple. Një burim i tha Bloomberg se një projekt përfshin një ‘robot celular’, i cili ndjek përdoruesit nëpër shtëpitë e tyre.

Një tjetër thashetheme është për një pajisje të avancuar tavoline e cila mund të përdorë robotikë për të lëvizur një ekran. Sido që të jetë, Apple është i shtyrë nga ndjekja e ‘gjësë tjetër të madhe’ që nga krijimi i iPhone, megjithëse përputhja me suksesin dhe ndikimin e iPhone nuk do të jetë e pamundur.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0