FMN: Programi ekonomik po ecen sipas planit - Business Magazine Albania

FMN: Programi ekonomik po ecen sipas planit


Ministri i Financave, Shkelqim Cani, ne nje konference te perbashket per mediat me FMN dhe Banken e Shqiperise, ka deklaruar se viti 2013 ka qene nje vit jashtezakonisht i veshtire per ekonomine shqiptare.

Sipas Canit, fale masave te marra nga qeveria ekonomia ka filluar te reagoje pozitivisht.

“Rritja ekonomike ne 2013-n ishte me e ulet se çdo vit tjeter, ne nivelin 0.4%, duke e bere kete vit jashtezakonisht te veshtire per ekonomine ne Shqiperi. Prioritet mbetet shlyerja e detyrimeve te prapambetura, ku deri tani kemi shlyer 200 mln leke. Si rrjedhoje e masave te marra nga qeveria ekonomia ka filluar te reagoje pozitivisht. Kemi marre masa per te shmangur vonesat per shlyerjen e TVSH-se”, tha Cani.

I pranishem ne kete konference per mediat ishte edhe Shefi i Misionit te FMN, Nadeem Ilahi, i cili eshte shprehur se sipas vleresimit te FMN programi ekonomik i Shqiperise po ecen sipas planit.

“Programi ekonomik ne Shqiperi po ecen sipas planit. Ecuria fiskale eshte sipas plani, edhe shlyerja e detyrimeve te prapambetura ka filluar te ece perpara. Nderkohe autoritetet mbeten te angazhuara per nje konsolidim te metejshem edhe ne vitin 2015 ne menyre qe borxhi te zvogelohet. Autoritete kane progres te mire edhe ne disa reforma kyçe. Megjithate sektori i energjise elektrike perben ende nje problem te madh fiskal, nderkohe qe ka disa risqe fiskale qe kane te bejne me kthimin dhe kompensimet e pronave”, deklaroi zoti Ilahi.

Gjithashtu edhe sipas ministrit te Ekonomise, zotit Arben Ahmetaj, ekonomia eshte duke reaguar pozitivisht. Sipas tij nga te dhenat e INSTAT jane rritur si eksportet edhe importet. Nderkohe qe Ahmetaj eshte shprehur se po vazhdohet me rikthimin e detyrimeve te pashlyera ndaj biznesit.

 Top Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0