FMN kritika për amnistinë fiskale dhe heqjen e tatim-fitimit

FMN

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka rezerva për sa i përket amnistisë fiskale, heqjes së tatimit mbi vlerën e shtuar (TVSH) dhe tatimit mbi fitimin për bizneset e vogla, nga ana e qeverisë shqiptare.

Në një deklaratë për shtyp të shpërndarë për mediat mbrëmjen e së mërkurës, FMN shpreh shqetësim për këto propozime, të cilat vënë në diskutim përmbushjen e objektivave tatimore të qeverisë dhe lënë vend për evazion fiskal, korrupsion apo pastrim parash.

“Mbështetja për njerëzit dhe për bizneset e cënuara nga kriza është e përligjur, por ajo duhet të jetë e përkohshme, e mirëorientuar, transparente, si edhe e integruar në një program të besueshëm dhe të kujdesshëm buxhetor afatmesëm. Pragjet për regjistrimin në përgjegjësinë tatimore për tatimin mbi fitimin dhe për TVSH-në duhet të unifikohen në një nivel, i cili do të duhej të përcaktohej me kujdes, në përputhje me objektivat e strategjisë afatmesme për të ardhurat. Vendosja e pragut në një nivel shumë të lartë për një periudhë tepër të gjatë, do të gërryente bazën tatimore dhe do të cënonte përmbushjen e detyrimeve nga subjektet tatimore,” – thuhet në deklaratën për shtyp.

Qeveria ka propozuar së fundmi heqjen deri në vitin 2029 të tatimit mbi fitimin për të gjitha bizneset me të ardhura vjetore deri në 14 milionë lek, si dhe heqje të TVSH-së për të gjitha bizneset me të ardhura deri në 10 milionë lekë.

“Ritheksojmë këshillën tonë kundër një amnistie të mundshme fiskale, pasi do të cenonte përmbushjen e detyrimeve tatimore. Duhen krijuar së pari sisteme efektive për të zbuluar evazionin fiskal dhe për të parandaluar mundësitë për pastrim parash dhe për korrupsion,” – shton më tej FMN-ja, e cila parashikon për këtë vit humbje ekonomike për shkak të varësisë te sektori i turizmit, një nga më të goditurit nga pandemia e COVID-19.

Lexoni: SHBA ble të gjitha rezervat e ilaçit Remdesivir në botë

Edhe pse FMN vlerëson se stabiliteti makroekonomik është ruajtur deri tani në Shqipëri falë “mirëmenaxhimit dhe kushteve lehtësuese financiare në botë”, ajo shton se “për të përballuar pasojat e pandemisë dhe të tërmetit është e nevojshme një rritje e konsiderueshme e deficitit fiskal në vitin 2020, për të mbështetur ekonominë dhe për të siguruar fonde për shpenzime në shëndetësi dhe për rindërtimin”.

Në këtë pikë FMN i këshillon qeverisë të shtojë “përpjekjet për të menaxhuar risqet fiskale në rritje, përfshirë PPP-të, gjithashtu duhet të forcohen si dhe cilësia e menaxhimit të investimeve publike duhet të forcohet”.

Deklarata e FMN-së erdhi pas një vizite pesëditore të një grupi përfaqësues, grup i cili u drejtua nga Yan Sun dhe që zhvilloi takime edhe me ministren e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj.

FMN parashikon një vit të vështirë për Shqipërinë, me rënie ekonomike për shkak të efekteve të pasojave të tërmetit dhe pandemisë, ku ndikim do të ketë kryesisht te remitancat, tregtia dhe turizmi.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale